Poruba má zmapovaný zdravotní stav stromů

27/2 2015

Poruba je nejzelenější částí Ostravy. Na území obvodu roste téměř dvacet tisíc stromů a jejich zdravotní stav už několik let mapují nezávislí odborníci.

Poruba má zmapovaný zdravotní stav stromů

V Porubě roste téměř dvacet tisíc stromů. Foto: Jiří Birke

Pokud by si obyvatelé Poruby měli osvojit všechny stromy, které v obvodu jsou, na každé tři lidi by připadl jeden. Celkově roste přímo v městské zástavbě téměř dvacet tisíc stromů a jejich zdravotní stav už několik let mapují odborníci ze společnosti Safe Trees.

„Nyní máme zdokumentované skoro všechny stromy na prvním až sedmém stavebním  obvodu, postupně se mapují i dřeviny na osmém obvodu. Zdravotní stav každého stromu je podrobně popsán a lidé mohou najít výstup na stránkách www.stromypodkontrolou.cz. Spolupráce s odborníky je pro nás ohromným přínosem, protože nám ukazuje, kde jsou problémy, a na co se máme zaměřit,“ uvedl místostarosta Dalibor Malík.

Ne všechny stromy jsou ale v dobrém zdravotním stavu. Osmnáct stromů má v současné době status kácení s nejvyšší naléhavostí, 569 je určeno ke kácení s vysokou naléhavostí a téměř dva tisíce dalších stromů není v dobrém stavu. „Kácíme pouze stromy, které jsou odborníky vytipované. A postupujeme podle přesného harmonogramu. Přednostně se kácí stromy, které jsou v havarijním stavu a mohly by ohrozit chodce. Za každý strom, který pokácíme, samozřejmě vysazujeme nový,“ poznamenal Dalibor Malík.

Jen v letošním roce bude vysazeno přibližně sto nových stromů v celkové částce téměř jeden milion korun. „Když už musíme nějaký starý strom pokácet, při náhradní výsadbě preferujeme kultivary vhodné do městského prostředí. To jsou stromy, které nerostou do tak velkých výšek jako lesní kultivary a nejsou natolik alergenní  jako některé druhy, které se sázely v minulosti,“ dodal Dalibor Malík.