Zelená Porubě má první hmatatelné výsledky

19/4 2017

Když se představovaly nápady, které lidé přihlásili do loňského ročníku projektu participativního rozpočtu Zelená Porubě, v němž obyvatelé sami navrhují, co by se mělo v obvodě zlepšit, byl mezi nimi i návrh na zřízení discgolfového hřiště. Úspěšně prošel hlasováním Porubanů. Hřiště vzniklo během pouhých pěti dnů v prvním dubnovém týdnu na ploše pod Sportovním areálem Poruba.

Zelená Porubě má první hmatatelné výsledky

Ilustrační foto: DGC Bazarmix

A jak nápad na vybudování discgolfového „greenu“ vznikl? „Chtěli jsme v Porubě hřiště na discgolf hlavně kvůli dětem, aby za sportem nemusely jezdit po Ostravě,“ tvrdí navrhovatel, trenér a nadšený hráč discgolfu Petr Konieczný. Hřiště pro tento sport totiž dosud byla jen v Mariánských Horách a u shopping parku. Že je o tuto poměrně mladou disciplínu mezi dětmi zájem, si členové porubského discgolfového klubu ověřili na několika propagačních akcích. „Navíc je to sport finančně nenáročný – nepotřebujete žádné speciální vybavení kromě disku, který přijde zhruba na 350 korun. Vlastně ani ten – chtěli bychom totiž mít u hřiště i půjčovnu,“ prozradí dále. A když na to přijde, koš podle něj nijak nepoškodí ani „frisbíčko“ pro psy…

„Chodili jsme si zahrát jako parta, pak jsme se rozhodli založit klub,“ vzpomněl na začátky před zhruba pěti lety Petr Konieczný. Tým DGC Bazarmix z. s. má 22 členů, z nichž čtyři jsou v juniorském věku. Nejmladší člen oddílu má 11 let, nejstarší 53. Klub hraje obě české discgolfové ligy, svého zástupce – Adama Klimeše – měl loni na mistrovství Evropy ve Finsku. Mezi jednotlivci je i vicemistrem Moravy v kategorii master porubský Martin Kubát. Loni členové DGC Bazarmix vybojovali na turnajích v různých kategoriích 35 vítězství a 114 medailových umístění.

Porubské sportoviště má devět jamek. Bude se na něm moci hrát jakýkoliv turnaj, který bude součástí druhé discgolfové ligy. Že bude hřiště stát ve členitém terénu? „V discgolfu platí: čím více přírodních překážek, tedy stromů nebo keřů, tím lépe. Je to pak větší výzva,“ směje se Petr Konieczný. Nebojí se ani toho, že by si jakkoliv „konkurovali“ s pejskaři – v těchto místech je totiž také plocha, kde mohou pobíhat psi. Z Mariánských Hor, kde je hřiště postaveno na ploše pro volný pohyb psů, víme, že si nepřekážíme. A že nám pes občas nějaký disk ,uloví‘? Však ho zas pustí…“

Porubští discgolfisté se proto těší, že se v nejbližších dnech už „doma“ zapojí do rozjeté ligové sezony – první turnaj se bude v Porubě konat 29. dubna. A také na to, že si s nimi pod SAP bude moci kdokoliv kdykoliv přijít zahrát.

Z projektu Zelená Porubě je v těchto dnech realizován také další nápad obyvatel obvodu: piknikové místo na pátém porubském obvodě. Po terénních úpravách byl na místo v linii tzv. prodloužené Hlavní třídy navezen substrát vhodný pro zakládání trávníku a zaseta speciální travní směs Sport.

Co je discgolf?
Vychází z klasického golfu. Vznikl v 70. letech minulého století v USA. Hraje se s létajícím diskem, principem je dopravení disku z výhoziště do koše (jamky). Cílem hry je – podobně jako v golfu – dokončit jamku co nejmenším počtem hodů. Jamka je ocelový koš s řetězy. Průměrná vzdálenost jamek bývá od průměrných 60 až po 120 metrů, dají se „uhrát“ dvěma či třemi hody. Zvítězí ten, kdo dokončí celé hřiště (9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.                 Zdroj: Wikipedie