Svoz vánočního odpadu bude místy posílen

5/12 2017

Protože se o vánočních svátcích kontejnery plní rychleji než obvykle, OZO Ostrava bude odpad svážet nejen po oba volné vánoční dny, ale v některých lokalitách počítá i s posílením svozu.

Svoz vánočního odpadu bude místy posílen

Ilustrační foto: OZO Ostrava

 „O vánočních svátcích 25. a 26. prosince přijedou vozy pro odpad podle standardního harmonogramu jako kterékoliv jiné pondělí a úterý. V některých oblastech dokonce počítáme s posílením svozu, a to už i v předvánočním období a pak mezi Vánocemi a Novým rokem. K takovým místům patří zejména ostravská sídliště s vysokou hustotou obyvatelstva, a tedy i s větší produkcí odpadu,“ informovala Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava

Kontejnery na sídlištích je o Vánocích třeba vyprazdňovat častěji i proto, že v prosinci odpad tradičně nabírá na objemu. „Zatímco v listopadu, kdy lidé před svátky uklízejí, máme statisticky podložen růst hmotnosti odpadu, v prosinci zaznamenáváme hlavně jeho objemový nárůst. Odpadu je prostě kvůli obalům z dárků a nadměrnému množství krabic objemově víc,“ upřesnila mluvčí. Doplnila také, že 25. a 26. prosince sice nebudou otevřeny sběrné dvory, ale v následujících dnech už budou k dispozici podle klasického harmonogramu. Zavřeny zůstanou pouze 1. ledna 2018. „V tento den výjimečně neodvážíme ani odpad. Svozy odpadu v prvním lednovém týdnu tedy budou posunuty o jeden den, což je podstatná informace zejména pro občany bydlící v rodinných domech,“ dodala Vladimíra Karasová.

Svoz zeleně pokračuje i v zimních měsících. „Od začátku prosince do konce března budou bioodpady z hnědých popelnic sváženy jednou měsíčně. Informaci o zimních termínech svozu od nás dostala do schránky každá domácnost, která má svoz zeleně objednán, uveřejněny jsou i na našich webových stránkách. Společnost OZO Ostrava, která tuto službu v jiných obcích v zimních měsících standardně neposkytuje, tak už při zavádění bio popelnic vyšla vstříc požadavkům města,“ konstatuje Vladimíra Karasová s tím, že město zavedlo bezplatné přistavení jedné bio popelnice o objemu 240 l k trvale obydleným rodinným domům se zahrádkou a pravidelný svoz biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu v roce 2016. „Kapacitu bio popelnic v rámci městského systému i četnost jejich svozu stanovilo město. Pokud někomu z občanů kapacita nádoby na zeleň nedostačuje, má možnost zbylý odpad ze zahrádky odevzdávat bezplatně ve sběrných dvorech, nebo si objednat placenou službu, a OZO mu přistaví další nádoby na zeleň podle jeho potřeby,“ uzavírá Vladimíra Karasová.