Charitativní dražba pomůže sbírce Srdce pro Porubu

15/1 2021

Obraz namalovaný Porubany nebo fotografie ostravského patriota Borise Rennera. Jejich zakoupením mohou lidé přispět charitativní sbírce městského obvodu Poruba Srdce pro Porubu. Dražbu pořádá spolek Swanky Ostrava ve spolupráci s městským obvodem Poruba.

Charitativní dražba pomůže sbírce Srdce pro Porubu

Josífek s bratrem Vašíkem Foto: archiv rodiny

Myšlenka sbírky Srdce pro Porubu je jednoduchá. Lidé mohou pomoci někomu ze svého sousedství, někomu, koho třeba i znají nebo potkávají na ulici. Jedním z nich je i pětiletý Poruban Josífek Uvíra, který trpí Downovým syndromem a dalšími zdravotními komplikacemi. Lidé se skládají na elektrokolo, které by jeho rodině umožnilo trávit společně více času a jezdit i na výlety, protože pobyt v přírodě Josífkovi významně pomáhá.

Jednou z možností, jak se zapojit do sbírky, je i charitativní dražba společného obrazu Porubanů, který vznikl na loňské akci Zažít Porubu jinak, a fotografií Borise Rennera, jež mohli lidé zhlédnout tamtéž.

„Kvůli covidu se loni neuskutečnil tradiční charitativní závod Srdce na kolečkách. Ten jsme chtěli spojit právě se sbírkou Srdce pro Porubu. Jsme rádi, že se můžeme zapojit aspoň formou dražby obrazu a fotografií. Obraz vznikl jako společné dílo, kdy každý z účastníků akce Zažít Porubu jinak mohl přidat pár tahů na plátno. Fotografie Borise Rennera byly součástí stejné akce. K vybrané částce přidáme ještě peníze, které jsme na akci vybrali za prodej guláše,“ uvedla Kristýna Dekická ze spolku Swanky Ostrava.

Dražba se koná na facebookovém profilu městského obvodu Poruba. Pod příspěvkem jsou fotografie jednotlivých děl a zájemci mohou psát do komentářů své nabídky. Aukce končí 25. ledna minutu před půlnocí.

„Josífkovi předáme celou částku. Co nejdříve se pak spojíme s jednotlivými zájemci a domluvíme se na předání díla a převedení peněz na transparentní účet sbírky Srdce pro Porubu,“ dodala Kristýna Dekická.

Přispět mohou také lidé, kteří nejsou milovníky umění. Libovolnou částku mohou poslat na transparentní účet č. 500063622/0800.

Sbírku Srdce pro Porubu zřídil městský obvod Poruba na podzim roku 2019. „Zatím pomohla třem Porubanům. Třináctiletý David Cviček díky darům svých sousedů získal vozík za kolo, sedmiletý Tomáš Boháč mohl absolvovat několik pobytových kurzů hiporehabilitace a Petru Haasovi jsme přispěli na elektrický vozík. Chtěla bych poděkovat všem, kterým není osud ostatních lhostejný a pomáhají druhým. Naše sbírka ukázala, že v Porubě je takových lidí hodně a věřím, že po Josífkovi se podaří pomoci i dalším potřebným,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

 

Příběh Josífka Uvíry

Josífek má pět let a narodil se s diagnózou Downův syndrom. Tato diagnóza se u něho projevuje v mnoha oblastech, ale zejména zpožděním fyzického a psychického vývoje. Josífek tedy stále samostatně nechodí, trpí svalovou ochablostí, nemluví, mentálně je na úrovni ročního dítěte, nezvládá základní úkony sebeobsluhy. K tomu se přidala ještě epilepsie, přičemž podávání léků vede k dalšímu zpomalení vývoje. Mezi přidružená onemocnění se přidaly časté infekty dýchacích cest, protože chlapec neumí vykašlávat.

Josífek je rodiči odmala podporován v pohybových aktivitách. Ze začátku to byl pohyb ve vodě, následně hipoterapie. Velmi dobře reaguje, když ho rodiče vozí v sedačce na kole. Z jiných aktivit má rád zvukové hračky a poslouchání hudby všech žánrů. Před rokem a půl se Josífkovi narodil mladší sourozenec, a tudíž vyvstal i dlouhodobý úkol stmelování rodiny, aby fungovala jako celek a vztahy v ní vedly k vzájemné soudržnosti, respektu a podpoře. Zatím to u Uvírových chodí tak, že tatínek nejprve usadí do sedačky na kole Josífka a vyjede s ním na projížďku, zatímco maminka doma hlídá mladšího synka. Když se vrátí, naloží mladšího chlapce a vyveze také jeho a maminka je doma s Josífkem. Uvírovi by si moc přáli, aby na výlety na kole mohli vyrážet všichni společně, a dopřáli tak oběma chlapcům dostatek podnětů pro jejich vývoj.

„Co by nám pomohlo? Kromě psychické podpory neboli držení palců uvítáme i finanční příspěvek na pořízení elektrokola umožňující společné výlety celé rodiny v okolí Ostravy nebo i při společných dovolených, které podpoří pozitivní vzpomínky,“ doplnil Lumír Uvíra.

Video můžete zhlédnout zde.