Zelená Porubě: vzniknou ideové návrhy na úpravu čtyř dvorů

8/1 2021

Odborná komise v závěru loňského roku vyhodnotila, které z devíti návrhů na úpravu dvorů, jež byly přihlášeny do loňského ročníku projektu Zelená Porubě, postoupí na další stupínek. Tím je vytvoření ideových návrhů ve spolupráci s profesionály.

Zelená Porubě: vzniknou ideové návrhy na úpravu čtyř dvorů

Ilustrační foto: @zelenaporube

Komise hodnotila originalitu návrhů, jejich koncepčnost a komplexnost a také realizovatelnost. Vybrala čtyři. Jejich autoři je pojmenovali Aktivní Podéšti (dvůr mezi ulicemi Ludvíka Podéště a Oty Synka), Duhové hřiště (dvůr mezi ulicemi Bedřicha Nikodema a Plk. Rajmunda Prchaly), Úprava dvoru přírodovědců (dvůr mezi ulicemi Čkalovovou, Španielovou, Dětskou a Nálepkovým náměstím) a Naše zahrádka (dvůr mezi Resslovou a Domem duševního zdraví).

„Rozhodování nebylo snadné, protože komise musela vzít v úvahu nejen samotný návrh, ale také kontext širšího okolí. A právě to byl nakonec jeden z rozhodujících faktorů pro výběr návrhů,“ uvedla koordinátorka projektu Kristýna Špačková.

„U některých návrhů, které komise k realizaci nevybrala, byly také zohledněny aspekty, které bránily či významně ztěžovaly realizaci v navrženém místě. Například umístění na pozemku, který není svěřen městskému obvodu, nebo vysoká složitost a technická a finanční náročnost navrhovaného záměru,“ komentovala výběr místostarostka Petra Brodová, která také byla členkou komise.

Nyní budou osloveni architekti, kteří pro vybrané projekty zpracují ideové návrhy spolu s navrhovateli a zástupci úřadu městského obvodu. Ty pak budou dále projednávány s veřejností a následně zařazeny do veřejného hlasování o vítězný návrh.

„Všechny návrhy byly originální a zajímavé a i když realizován bude moci být nakonec jen jeden, bude městský obvod Poruba jednat i s navrhovateli ostatních o jejich zařazení do zásobníku projektových záměrů,“ doplnila místostarostka.

Zelená Porubě, participativní rozpočet městského obvodu Poruba, letos vstoupil do pátého ročníku. A to se zcela zásadními změnami. Lidé už nenavrhují dílčí proměny veřejného prostoru, ale poprvé proměny celých dvorů. Z hlasování vzejde jeden vítěz a na realizace úspěšného projektu vyčlenila Poruba čtyři miliony korun.