Do parku se vrátil život, práce se přesunuly blíž k Bohemii

24/3 2022

Park na náměstí Družby prošel kompletní revitalizací a vrátil se do něj život. Práce ale ještě neskončily. Rekonstrukce náměstí bude pokračovat v prostoru před nákupním centrem Bohemia.

Do parku se vrátil život, práce se přesunuly blíž k Bohemii

Vizualizace proměny prostoru před obchodním centrem Bohemia.

Park na náměstí Družby se změnil k nepoznání. Díky celkové revitalizaci se z něj stalo atraktivní místo pro relaxaci a trávení volného času. Nový vzhled vynikne ještě více, až vyroste tráva a vykvetou květiny.

„Stávající spleť chodníků byla nahrazena dvěma hlavními úhlopříčnými mlatovými stezkami. Kromě těchto dvou hlavních pěšin je na stávající přechod navázán chodník ze šlapáků a dále jako pozvání do parku od jednotlivých vchodů v okolí parku vedou takzvané stužky, to znamená chodníčky z přírodního kamenného materiálu, které jsou osázeny sedacím mobiliářem,” popsala místostarostka Petra Brodová.

Revitalizací prošla i zeleň. Staré stromy, které ohrožovaly bezpečnost, nahradily nové a vysazeny byly i jarní cibuloviny, trvalky a trávy. Nechybí nová cyklostezka a mobiliář včetně wi-fi lavičky.

Lavičky jsou jak klasické, tak i atypické, například posezení kolem stromů. Několik dřevin v parku je také nasvíceno zemními LED svítidly. Nové je rovněž veřejné osvětlení.

Od jara do podzimu bude lidem k dispozici pítko a součástí parku je též budova s veřejnou toaletou, technickým zázemím, odpočinkovým schodištěm a malou vyhlídkou nahoře.

„Díky revitalizaci zeleně přibude v parku také pobytový trávník, který bude zavlažován automatickým závlahovým systémem,” doplnila místostarostka s tím, že na jaře se budou ještě dělat drobné úpravy. Na některých místech budou dokončeny terénní úpravy, jinde se upraví i veřejné osvětlení. Ještě letos by měla začít rekonstrukce popraskaného chodníku podél obytných domů a doplněna bude i chybějící část směrem k ulici Gen. Sochora. Opraven bude rovněž chodník podél ulice Sokolovská.

„Projektově připravujeme i rekonstrukci cesty na druhé straně parku. Její součástí bude i parkování a pravděpodobně v příštím roce bychom přistoupili k její opravě,” upřesnila Petra Brodová.  

Na proměnu parku teď naváže proměna prostoru před nákupním centrem Bohemia, kde by měl vzniknout moderní veřejný prostor s pobytovým platem a opravenými chodníky.

„Vznikne tam několik rovin, které budou doplněny schodištěm a vodním prvkem. Prostor náměstí doplní i nový architektonický prvek – hodiny usazené do sloupu z pohledového betonu. Zpevněné plochy budou oživeny několika vysazenými stromy a lavičkami,“ dodala Petra Brodová.

Práce byly po zimní přestávce zahájeny v polovině března, předpokládaná doba realizace je sedm měsíců. Stavební činnost bude zhruba do července soustředěna podél budovy obchodního centra a v přilehlém prostoru.