Festival v ulicích rozzáří červnovou Porubu

6/3 2022

Konec června bude v Porubě opět patřit velké kulturní akci na Hlavní třídě. Festival v ulicích nabídne dva dny plné zábavy a pouličního umění.


Festival v ulicích rozzáří červnovou Porubu

Festival v ulicích. Foto: Petr Piechowicz

I letošní červen bude patřit pouličnímu umění. Cirkulum se sice stěhuje na Slezskoostravský hrad, ale Porubané nemusejí mít strach, že by o umění ve veřejném prostoru přišli. Hlavní třída bude letos patřit Festivalu v ulicích, který se v minulých letech konal v centru města.

„Naskytla se nám mimořádná příležitost objevit pro festival nová a příhodnější místa a tím ho posunout zase o kus dále. Poruba nám nabízí zcela nové příležitosti a věřím, že letošní festival bude i díky atmosféře, kterou Hlavní třída má, zcela výjimečný a skvělý. Jsem ráda, že jsme našli s vedením Poruby společnou řeč a těším se na výsledek naší společné práce,“ uvedla ředitelka festivalu Petra Hradilová

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life se uskuteční 24. a 25. června a využije celou horní část Hlavní třídy od kruhového objezdu po ulici 17. listopadu. „Lidé se mohou těšit na pouliční umění ve všech jeho podobách. Od hudby přes divadlo, artisty až po tanec. Stejnou pozornost chceme věnovat i nejrůznějším workshopům, představování neziskovek a prezentaci univerzit. Součástí bude samozřejmě i velmi bohatá nabídka jídla a pití,“ ve stručnosti představila akci Petra Hradilová.

Na festivalu každoročně vystupuje spousta českých i zahraničních umělců. Nejinak tomu bude i letos v Porubě. „Připravujeme bohatý mezinárodní program. Již nyní můžeme prozradit, že se návštěvníci mohou těšit na umělce z Kanárských ostrovů, Francie, Itálie, Argentiny, Španělska, Německa, Kanady, Filipín, Polska, Nového Zélandu nebo Konga. Dramaturgie festivalu nabídne hudbu, tanec, akrobacii, žongléry, mimy, obří loutky, netradiční lunapark, divadla, průvody i workshopy. Festival bude opět zdarma, program bude probíhat na Hlavní třídě a na některých okolních dvorech. Naším cílem je bořit bariéry mezi umělcem a diváky. Díky tomu nabídnout lidem ojedinělý zážitek,“ dodala Petra Hradilová.

Pro Porubu to bude největší kulturní akce roku. „Původní myšlenka byla, že organizátoři rozšíří festival vedle centra i do Poruby. Nakonec se rozhodli, že se uskuteční jen u nás. Věřím, že bude mít úspěch. Hlavní třída jim nabízí opravdu velkorysý prostor a lidé tady pouličnímu umění rozumí a mají ho rádi. Nabídli jsme jim veškerou naši podporu a jsem nadšena z toho, jak festival vzniká. Věřím, že to bude obrovská událost a lidé budou nadšeni. Moc se na to těším,“ řekla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.