Poruba přispěje rodičům dětí do 15 let pěti sty korunami na kroužky či nákup

4/7 2023

Poruba startuje projekt Corrency. Jde o moderní systém podpory občanů ohrožených extrémním nárůstem cen a systém adresné pomoci místním podnikatelům, spolkům a lokální ekonomice.

Poruba přispěje rodičům dětí do 15 let pěti sty korunami na kroužky či nákup

Co je to projekt Corrency? Akce, kterou městský obvod Poruba rozjíždí o prázdninách a která rodinám s dětmi do patnácti let umožní „skočit“ si do obchodů s dětským zbožím nebo přihlásit svou ratolest do kroužku za polovic. Druhou polovinu zaplatí obvod. „Právě na rodiny s dětmi drtivě dopadají důsledky zdražování, a proto jsme se rozhodli jim pomoci. Stačí, když se přihlásí do systému Corrency, kde obdrží 500 correntů, které jsou ekvivalentem 500 korun. Ty mohou použít v obchodech do projektu zapojených místních živnostníků, případně za ně mohou své děti přihlásit do nejrůznějších spolků. Polovinu zaplatí sami, na druhou mohou využít correnty. Podmínkou je, aby měli trvalý pobyt v Porubě a děti do patnácti let,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová. Poruba na akci vyčlenila 3,5 milionu korun a podpořit může až sedm tisíc svých obyvatel.


Jak na Corrency?

- registrace na poruba.corrency.cz
živnostníci a spolky od 22. 7. do 30. 9. 2023
   rodiče s dětmi do 15 let od 1. 8. 2023

- 500 correntů lze uplatnit u partnerských obchodů a organizací
   od 20. 8. 2023 – correnty mohou zaplatit polovinu ceny
   k platbě stačí občanský průkaz nebo SMS kód


Nedílnou součástí projektu Corrency je také podpora místních obchodníků a spolků. Živnostníci a spolky, kteří se do programu přihlásí, musí splňovat evropskou definici malého nebo středního podniku a mít sídlo, provozovnu, pobočku nebo třeba pracoviště na území Poruby. A jelikož je akce zaměřena na děti, musí tomu odpovídat i podnikatelská činnost.

„Jedná se o organizátory volnočasových aktivit a kroužků, prodejce hraček, sportovních potřeb, knih a učebnic, papírenského zboží, dětské obuvi a oblečení a dalších dětských potřeb, třeba brýlí. Pomoc jsme směřovali právě na začátek školního roku, kdy jsou výdaje rodin nejvyšší. Tímto jim chceme podat pomocnou ruku, protože někteří z nich se ještě nevzpamatovali z covidu, popřípadě jsou ohrožení e-shopy, kde stále nakupuje více lidí a zejména kamenné prodejny tímto trendem trpí,“ řekla Lucie Baránková Vilamová.

Aby bylo Corrency úspěšné, potřebuje podrobný „jízdní řád“. Ten umožní obchodníkům a spolkům registrovat se do systému od 22. července do 20. srpna. Porubané se mohou hlásit od 1. srpna. Uplatňovat své correnty lidé budou moci od 20. srpna do konce října. K platbě bude potřeba jen občanský průkaz nebo kód z SMS v mobilním telefonu. Corrency je český systém na efektivní přerozdělování dotací a podpor. „Díky němu je možné vzít veřejnou podporu a přímo skrze občany ji přinášet k podnikatelům a organizacím. Vše je přehledné a snadné,“ vysvětlil Petr Stuchlík ze společnosti Corrency.

informace pro rodiny s dětmi do 15 let zde

informace pro obchodníky a spolky zde