Předzahrádky mají mít „novou fazonu“

7/5 2018

Sotva vykoukne lezavé slunce, začnou se před kavárnami a restauracemi objevovat předzahrádky. Aby nebyly „každý pes jiná ves“, přijala Rada městského obvodu Poruba závazná pravidla, jimiž se nyní musí jejich provozovatelé na pozemcích a komunikacích obvodu řídit.

Předzahrádky mají mít „novou fazonu“

Ilustrační foto: Jiří Birke

„Nevhodně řešené předzahrádky mohou negativně ovlivňovat nejen prostředí historické zástavby porubské památkové zóny, ale i našich dalších významných lokalit. Zkrátka chceme, aby to tady vypadalo hezky,“ vysvětlil starosta Petr Mihálik. Poruba podle něj není jediná, která podnikatelům na exponovaných místech měst staví mírné estetické mantinely – stejně jsou na tom třeba pražští nebo brněnští restauratéři, hospodští a kavárníci.

Tato nová pravidla se týkají jen některých lokalit – samozřejmě Hlavní třídy, dále pak městské památkové zóny, celé Francouzské, Porubské a Sokolovské ulice, dvou úseků ulice 17. listopadu – mezi ulicemi B. Nikodema a Průběžnou a od křižovatky s Vřesinskou po křižovatku s Opavskou a také Opavské ulice od křižovatky se 17. listopadu po křížení s Francouzskou.

Povolení se provozovatelům předzahrádek vydávají na každý rok – obvykle na období od dubna do konce roku. Povolení jsou dvou typů: první pro předzahrádky na místních komunikacích (chodnících), které vydává silniční správní úřad, a druhá pro zařízení umístěná na zeleni – ty schvaluje rada obvodu.

Co nová pravidla například požadují?

  • Ohraničení předzahrádky např. květináči nebo jednoduchým zábradlím ze dřeva či kovu nebo z kombinace obojího. Nátěr má být polomatný nebo matný v přírodním tónu, kov může být bez nátěru, šedý nebo černý.
  • Stojí-li předzahrádka na svažitém terénu nebo na trávníku, může mít podestu vysokou nejvíce 30 cm se zakrytými bočnicemi.
  • Stoly, židle, křesla nebo lavice, tedy zařízení předzahrádky, musí být z přírodních materiálů (dřevo, ratan, kov) nebo z imitace přírodních materiálů; barevně se přizpůsobí architektonickému pojetí objektu, před kterým předzahrádka stojí.
  • Předzahrádky mohou stínit slunečníky, samonosné markýzy nebo markýzy kotvené na fasádě budovy – použit však může být jen jeden druh zastínění z jednoho typu a jedné – světlé (béžová, šedá nebo v souladu s barvou fasády) – barvy tkaniny, může na něm být umístěno pouze logo nebo název provozovny v odstínech základní barvy markýzy; drobné reklamní logo na prodávaný sortiment může být umístěno jen na volánech slunečníku nebo na převisu markýzy a nelze na ně použít reflexní barvy.

Pravidla č. 5/2018 pro umisťování a provedení restauračních předzahrádek v městském obvodu Poruba