První poeziomat na kličku v Česku stojí v Porubě

20/11 2020

Co je poeziomat a k čemu potřebuje kličku? Poeziomat je něco jako hudební skříň, do které jste vhodili peníz a on začal hrát píseň, kterou jste si zvolili. Možná se mu dá říkat i automat na básničky. U našeho poeziomatu zatočíte kličkou a až se rozbliká, můžete si v seznamu místních nebo regionálních autorů vybrat báseň. Nemusí tak být připojen do zásuvky – energii si zhruba dvaceti zatočeními kličkou vyrobíte „zeleně“ sami.

První poeziomat na kličku v Česku stojí v Porubě

Stačí zatočit kličkou... Foto: Jana Janošcová

V „mozku“ zařízení je dvacet nahrávek, toho 17 básní a tři písně, což je unikátní. Pět nahrávek je určeno dětským posluchačům. (Díla se dají obměňovat.) Část básní namluvili samotní autoři, zbytek herci ostravských divadel. Obrázek dítěte u jména poety naznačuje, že se jedná o poezii pro děti. Kde je nota, můžete čekat zhudebněnou báseň.

„Při přípravě obsahu poeziomatu jsem přemýšlela hlavě nad tím, aby zde byla kvalitně reprezentována regionální literatura. Máme zde básnířky a básníky tří žijících generací, jak začínající, tak renomované. Mezi vybranými je záměrně jeden nežijící autor. Jaroslav Žila zemřel před třemi lety. Byl natolik výraznou osobností ostravské literární scény, že bych ráda poeziomat věnovala právě jemu,“ vysvětlila jedna z autorek nápadu, vedoucí porubských knihoven Irena Šťastná.

Instalace poeziomatu je součástí jednoho z loňských vítězných nápadů projektu Zelená Porubě. Najdete ho na prostranství pod břízami před knihovnou na Opavské ulici. Nápad jeho autorky pojmenovaly Čteme venku a zahrnuje ještě instalaci atypických laviček.

„Jsem hrdá na to, že vůbec první poeziomat v Ostravě může být právě v Porubě a navíc v prostoru před knihovnou Opavská,“ vysvětluje Irena Šťastná. „Dlouho mě trápilo, že tato knihovna má sice reprezentativní vnitřní prostory i novou netradiční fasádu s nápisy a kulatými okny, ale okolí není ideální. Dneska je to konečně jinak. Máme bezprostředně před vchodem nový květinový záhon. Opodál, pod vzrostlými břízami, jsou zcela nové lavičky a hlavně poeziomat,“ dodala.

Poeziomaty vymyslel Ondřej Kobza – a jeho nápad uchvátil svět. Tzv. Poetry Jukeboxy najdete v New Yorku, Paříži, Bruselu nebo Belfastu. Z dalších projektů Ondřeje Kobzy pro veřejný prostor možná budete znát piána nebo šachy na ulici nebo Prostřený (Karlův) most.