Základní škola ponese jméno generála Škarvady

Jedna z nejlépe hodnocených škol na území Poruby, Základní škola, Porubská 831, ponese od 1. září 2013 jméno válečného hrdiny generála Zdeňka Škarvady. Rozhodlo o tom Zastupitelstvo městského obvodu Poruba na svém jednání 6. června.

Základní škola ponese jméno generála Škarvady

„Brigádní generál Zdeněk Škarvada byl výjimečný člověk a lidí, jako byl on, by Česká republika potřebovala mnohem více. Je pro mne, a troufám, si říct, že i pro většinu mých spoluobčanů, obrovskou ctí, že mezi námi žil člověk takových kvalit. Ačkoli se v Porubě nenarodil, bydlel v ní skoro padesát let, a za tu dobu se stal obrovským porubským patriotem. Jsem rád, že jeho jméno ponese jedna z nejlepších škol na území obvodu,“ uvedl starosta Poruby Lumír Palyza.

Jméno válečného hrdiny Zdeňka Škarvady, který za války bojoval v řadách 310. československé stíhací perutě britské Royal Air Force, ponese škola od nového školního roku. „Pro naši školu je čest, že se bude jmenovat po jednom z hrdinů 2. světové války. Hned od příštího školního roku chceme přizpůsobit program výuky a některé projekty tak, aby dětem osobnost tohoto výjimečného člověka připomněly,“ řekla ředitelka Základní školy, Porubská 831, Milena Walderová.

Zdeněk Škarvada se narodil 8. listopadu 1917 v Olešnici u Blanska. Vystudoval Vojenské učiliště v Prostějově a ve svých dvaceti letech vstoupil do československé armády. Po obsazení Československa nacistickou armádou v roce 1939 se zapojil do zahraničního odboje. Přes Polsko a Sovětský svaz se dostal do Velké Británie, kde vstoupil do řad RAF a stal se příslušníkem slavné 310. čs. stíhací perutě. V roce 1942 musel po poruše svého letounu nouzově přistát v moři a dostal se do německého zajetí. Prošel několika zajateckými tábory a přežil i tisíc kilometrů dlouhý pochod smrti v roce 1945.

V roce 1950 ho komunistický režim zbavil velení leteckého pluku a degradoval ho na vojína. Plné rehabilitace se dočkal teprve v roce 1990, kdy byl povýšen do hodnosti plukovníka. O deset let později byl jmenován prezidentem republiky brigádním generálem. Ostrava mu udělila 24. října 2007 titul čestný občan města. Životní krédo Zdeňka Škarvady znělo Keep floating – Nikdy se nevzdávej. Jeho zážitky se staly předlohou filmu Tmavomodrý svět a knihy Josefa Havla Nikdy se nevzdávat.