Poruba má vlastní betlém, poprvé ho uvidí návštěvníci jarmarku

28/11 2016

Úderem 17. hodiny se v pátek 9. prosince na Hlavní třídě rozzáří živý přibližně dvanáctimetrový vánoční strom. Oficiálně tak bude zahájen i dvoutýdenní Porubský vánoční jarmark na Alšově náměstí.

Poruba má vlastní betlém, poprvé ho uvidí návštěvníci jarmarku

Program Porubského vánočního jarmarku

Hlavní atrakcí bude vystavený originální dřevěný vyřezávaný betlém Jiřího Halouzky, nositele dvou desítek českých řezbářských rekordů. „Říkám mu betlém Ostrava-Poruba a k vidění bude pouze u vás, jinak bude uskladněn v mé galerii v Jiříkově,“ prozradil řezbář zároveň s tím, že betlém tvoří 22 soch. Kromě Ježíška, Marie a Josefa v něm budou volek, oslík, anděl, prosebnice a darovník a nezbytné ovečky a beránci.

Návštěvníci vánočního jarmarku budou první, kteří betlém uvidí – Jiří Halouzka, který v obvodu mimochodem nějaký čas bydlel, ho vysochal speciálně pro Porubu. „Když se bude lidem líbit, může se rozšiřovat. Vždyť betlémy mívají i padesát figur,“ tvrdí Jiří Halouzka.

Vánoční strom se rozsvítí v pátek 9. prosince v 17 hodin. Po rozsvícení vystoupí vítězka pěvecké soutěže Talent Ostrava 2016 Nikol Samková s Martinem Fryntou a pěvecký sbor Natanael z Pogrzebienia z polské Ratiboře, kteří společně zazpívají vánoční píseň Tichá noc. Návštěvníci se mohou těšit taky na Cirkus trochu jinak a anděly na chůdách a jejich vánoční poselství.

Novum letošních vánočních trhů je spolupráce s polskou Ratiboří. Její představitelé ,pomohou‘ s rozsvícením stromku, od 16. do 18. prosince program jarmarku ozvláštní česko-polské dny, během kterých můžou návštěvníci ochutnat polské sváteční speciality, nebo si 17. a 18. prosince poslechnout společná vystoupení folklorních souborů a dětí z obou zemí.

Poruba se 14. prosince připojí i k akci Česko zpívá koledy. Na té se ve stejnou hodinu na mnoha místech po celé republice sejdou na náměstích desetitisíce lidí a společně zpívají šest stejných koled. V Porubě bude s dětmi ze sboru Základní školy Bulharská předzpívávat muzikálový zpěvák Tomáš Savka, finalista první řady soutěže Česko hledá SuperStar.

Během čtrnácti dnů na náměstí zahrají, zazpívají a zatančí seskupení Šajtar, Madalen, Camerata, Easy Steps, Marod, Porubští trubači, zpěváci René Matlášek, pěvecké sbory porubských mateřských a základních škol, zájmové kroužky domu dětí a mládeže, skupina historického šermu Viator, Divadlo Bez střechy, divadla pro děti Pavlenka, Sluníčko a Kufr nebo Klauni z Balónkova.

Historické Vánoce jsou naplánovány na pátek 16. prosince, kdy se lidé mohou například seznámit s prací kováře, tkalce nebo písaře, o den později jsou tématem dne Lidové Vánoce a v neděli pak Dětské Vánoce.

Na Alšově náměstí bude stát zvonička pro štěstí a bude tam fungovat také Ježíškova pošta. S jarmarkem se Poruba rozloučí ve čtvrtek 22. prosince – tento den si tu zájemci mohou zapálit i betlémské světlo.

Projekt Jarmark CZ-PL je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu RP Překračujeme hranice.

logo