Žáci Porubu znají

14/11 2016

Čtyřčlenné družstvo ve složení Beáta Gelnarová, Barbora Hrabovská, Petr Suchý a Petr Kuhejda z Wichterlova gymnázia se se sedmibodovou převahou stalo vítězem desátého ročníku historicko-geografické soutěže s názvem Poznej Porubu.

Žáci Porubu znají

... a společné foto na závěr (vlevo tým z gymnázia Olgy Havlové, vpravo dvě družstva z Wichterlova gymnázia. Foto: Martin Otipka

Pro žáky 6. až 9. tříd porubských škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií ji pořádá porubská Základní škola a waldorfská základní škola, L. Štúra 1085.

Na druhém místě skončil tým z Gymnázia Olgy Havlové (tvořili ho Petr Poremski, Daniela Uhrovičová, Michal Petřík a Adéla Skotnicová) a na třetím druhé družstvo z Wichterlova gymnázia (Patricie Nocarová, Hana Pasková, Eliáš Bencúr a Lukáš Výtisk).

Ti všichni dokázali odpovídat na otázky týkající se historie nebo místopisu Poruby, které nepatřily k úplně jednoduchým. Věděli byste například, která spisovatelka se o obci zmínila v roce 1836 v knize Roky v kruhu? Kdo byl Aleš Hrdlička? Či kde se inspiroval architekt, který navrhoval Oblouk?

„Těší mě, že se děti zajímají o obec, v níž žijí, a jsem rád, že tady máme pedagogy, kteří jejich zájem o historii a současnost Poruby podporují. Soutěž ukazuje, že se pořadatelům ze Základní školy na ulici Ľudovíta Štúra podařilo najít atraktivní způsob, jak žáky motivovat, aby se zajímali o místo, kde žijí. Soutěžní otázky rozhodně nebyly jednoduché, ale děti svými znalostmi prokázaly, že Porubu znají opravdu důkladně a že o ní hodně vědí,“ uvedl starosta Petr Mihálik při dnešním předávání cen v obřadní síni porubského úřadu.

 „Máme šikovné děti,“ uznale pokyvoval hlavou Jan Netolička, ředitel Wichterlova gymnázia, z něhož byla družstva na prvním a třetím místě. „Poruba je pro nás navíc velice důležitá – a nejen proto, že je naše škola právě zde. Snažíme se u studentů podporovat tento patriotismus, vychovávat je k tomu, aby byly hrdé, že studovaly školu v Porubě.“

(P. S. Odpovědi na záludné otázky zní: Jarmila Glazarová, světoznámý antropolog, v Leningradě.)