Anketa Senior roku ocenila i Ludvíka Kunce

14/11 2018

Seniorem roku 2018 se ve 12. ročníku ankety vyhlášené městem Ostravou stal osmdesátiletý publicista, výtvarník a sběratel Česlav Pietoň ze Slezské Ostravy. Ocenění získal i porubský výtvarník a zoolog Ludvík Kunc, který se dostal mezi sedm finalistů ankety.

Anketa Senior roku ocenila i Ludvíka Kunce

Ocenění převzala za Ludvíka Kunce jeho manželka. Foto: Martin Otipka

V letošním roce navrhly organizace seniorů, spolky, úřady městských obvodů i jednotlivci 20 osobností na titul Senior roku. Komise z nich vybrala sedmičku nejaktivnějších finalistů a z nich byl zvolen letošní vítěz. Mezi sedmičkou finalistů nechybělo ani jméno Ludvíka Kunce, kterého na ocenění nominovala rada městského obvodu Poruba. Ludvík Kunc se bohužel kvůli zdravotní indispozici nemohl vyhlášení ankety zúčastnit a ocenění za něj převzala jeho manželka.

Výtvarník Ludvík Kunc se věnoval ochraně šelem u nás a své umělecké a přírodovědné zájmy zachytil nejen v originálních kresbách zvířat, ale i v publikacích a řadě odborných i populárních článků. Dodnes se zabývá malbou a svému umění učí i amatérské výtvarníky.

Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v letech 1961–2004 působil v ostravské zoo, zejména jako chovatel se specializací na kočkovité šelmy. Jeho kresba rysí hlavy byla dlouho logem ostravské zoo (po jeho odchodu do důchodu znak rysa vystřídal hroch).

Svůj život zasvětil velkým šelmám a jejich ochraně, zasadil se o to, aby se rys ostrovid vrátil do volné přírody, na území, v nichž byli vyhubeni (na Šumavě, v slovinských, rakouských, švýcarských a francouzských Alpách). Inicioval založení dobrovolných Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA, které od roku 2009 pravidelně v terénu monitorují velké šelmy.

Je autorem několika knih: Historky ze zoo (1991), Život s karpatským rysem (1993), Z vlčích a medvědích brlohů (1996), Můj přítel rys (1997), Chci domů lva (1999), Opravník omylů ze světa zvířat (2000), Na medvědích stezkách (2005), ilustroval knihy o přírodě, které napsal Štěpán Neuwirth (Ostroretky v proudu), Jaroslav Monte Kvasnica (Vlci přicházejí s větrem) a botanička Věra Koutecká (Vábení ostravské robky).

Výtvarně se podílel na zhotovení desítek naučných stezek na Ostravsku, CHKO Beskydy a CHKO Poodří. Mnoho času věnuje přednáškové činnosti na téma biologie zvířat a problémy ochrany přírody. Napsal na dvě stě odborných článků zaměřených převážně na velké šelmy Karpat (rysa, vlka, medvěda). Své výtvarné práce vystavoval v Praze, Brně, Ostravě… Několik výstav zorganizovalo i Muzeum Šumavy v Kašperských Horách, a to i na bavorské straně Šumavy.

Ludvík Kunc spolupracuje také s Ateliérem Viridian, který pořádá výtvarné kurzy pro dospělé. V rámci kurzů se posluchači učí základy kresby a mají také možnost osvojit si veškeré výtvarné techniky, aniž by si museli výtvarné potřeby kupovat nebo nosit.

V červnu 2018 získal ekologickou Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Partnerství za konkrétní činy v oblasti životního prostředí. Porota ocenila Ludvíka Kunce za zápal, který věnoval návratu velkých šelem do Beskyd a péči o ně.