Výstava Paměť národa v Porubě

7/8 2019

Společnost Post Bellum ve spolupráci s Centrem Pant připravila výstavu s názvem „Paměť národa v Ostravě“. Expozice představuje pamětníky historických událostí spjatých s Ostravou.

Výstava Paměť národa v Porubě

Pozvánka na výstavu

Na panelech umístěných přímo v ulicích přináší výstava příběhy a portréty hrdinů i obyčejných lidí. „Mezi nejhorší velitele patřil náčelník přezdívaný Paleček. Nechal popravit vězně a psal hlášení, že byli zastřeleni na útěku,“ citují autoři výstavy například Lea Žídka, který přežil věznění v komunistických lágrech a práci v uranových dolech.

Společnost Post Bellum, která je autorem projektu Paměť národa, zaznamenává vzpomínky pamětníků československé historie. Od roku 2018 má zastoupení také v Ostravě, kde v audio-vizuálním studiu natočili dokumentaristé už desítky svědků historický událostí z Ostravy i celého Moravskoslezského kraje.

Výstava bude mít vernisáž 4. září 2019 v 18 hodin na Hlavní třídě v Porubě, na prostranství pod kruhovým objezdem. Projekt finančně podpořil městský obvod Ostrava-Poruba a záštitu nad ním převzal místostarosta Martin Tomášek. Kurátorem výstavy a autorem textů je dokumentarista Paměti národa Tomáš Netočný. Pamětníky portrétoval fotograf Martin Straka.