Pamatujete si poválečnou družbu s Kutnou Horou?

20/9 2019

Příští rok to bude pětasedmdesát let, kdy byla Poruba osvobozena od německé okupace. Při osvobozovacích bojích byla velmi poškozena a při její obnově sehrála významnou roli pomoc města Kutná Hora, které se zapojilo do akce Budujeme Slezsko. Pod patronát si vzalo právě Porubu a okamžitě jí přispělo hmotnou i finanční podporou. Pokud si na pomoc či návštěvy z Kutné Hory pamatujete, ozvěte se nám. Rádi bychom vaše vzpomínky zaznamenali.

Pamatujete si poválečnou družbu s Kutnou Horou?

Setkání kutnohorských a porubských hasičů v roce 1947. Foto: archiv ÚMOb Poruba

Při osvobozovacích bojích byla Poruba těžce poškozena a při její obnově sehrála významnou roli pomoc obyvatel Kutné Hory – Porubanům pomáhali nejenom finančně, ale darovali jim i dobytek, obilí, oblečení, nádobí, knihy … Kutnohorští řemeslníci opravili válkou poškozené kostelní varhany, hasiči dostali novou motorovou stříkačku, 12 porubských dívek jelo na bezplatný šestitýdenní pobyt do Kutné Hory, nemocné děti mohly jet na léčebný pobyt do Beskyd. Mimo to se lidé z obou obcí setkávali na nejrůznějších společenských a kulturních akcích nebo na vzájemných fotbalových zápasech.

Pokud si na návštěvy z Kutné Hory pamatujete, rádi bychom vaše vzpomínky zaznamenali. Máte doma dokumenty či fotografie, které vzájemná setkání obou měst zachycují? Ozvěte se nám. Vzpomínky i další materiály budou použity pro připomenutí 75. výročí osvobození Poruby. Více informací na tel. 599 480 291 nebo na e-mailu redakce@moporuba.cz.