Poruba ukázala, jako mohou automobily vládnout městu

16/9 2019

Sobotní happening s názvem Prostor pro auta, nebo prostor pro lidi poukázal na problematiku dopravy ve městě.

Poruba ukázala, jako mohou automobily vládnout městu

Happening u Oblouku. Foto: Radim Kolibík

„Chtěli jsme ukázat, jak to vypadá, když auta, která nám mají sloužit, ovládnou prostor, v němž se všichni pohybujeme. Chceme, aby lidé více přemýšleli nad tím, jak auta používají a zda by bylo možné je v některých případech vyměnit například za kolo, městskou dopravu nebo dojít někam pěšky,“ vysvětlila starostka městského obvodu Poruba Lucie Baránková.

Na happeningu obvod společně s dobrovolníky přenesl známé internetové snímky a kresby do reality porubského veřejného prostoru. „Nebylo snadné sehnat autobus, automobily, chodce a cyklisty. Nejvíc lidí se přidalo až na místě, což nás ohromně potěšilo, protože se nechali strhnout. Poděkování zaslouží všichni, kdo se zúčastnili, bez nich by žádné fotky ani video nevzniklo,“ doplnila Zuzana Kotyzová, vedoucí útvaru kultury a MA21. Poděkování patří také Dopravnímu podniku Ostrava za zapůjčení autobusu. Celou myšlenku akce podporuje rovněž výstava fotografií Radima Kolibíka s texty Květoslava Syrového nazvaná Člověk ve městě a v krajině.

Happening se konal v rámci sousedské slavnosti Zažít Ostravu jinak, která se každoročně koná u příležitosti Dne bez aut, jehož významem je dostat lidi ven z domů a žít sousedsky. Městský obvod Poruba akci podporuje od začátku. Poslední tři roky oživují slavnosti prostranství u ikonického Oblouku. „Je to důležitá porubská lokalita, kterou jako celek plánujeme zatraktivnit a oživit,“ řekla starostka městského obvodu. „Při plánování úprav veřejných prostranství myslíme ve spolupráci s odborníky na to, aby město svým obyvatelům nabízelo kromě míst k parkování také příjemný prostor pro trávení volného času, setkávání nebo odpočinku. Není to jednoduché, ale dává to smysl. Ve městě se musíme cítit dobře,“ uzavřela Lucie Baránková.