Prodloužená Rudná: může se začít stavět!

24/9 2019

Malý krok pro lidstvo, ale obrovský skok pro Porubu: „Prodlouženou Rudnou můžeme prohlásit za odblokovanou. Nejdelší čtyřstovka tohoto kraje může být dostavěna,“ řekl hejtman Ivo Vondrák 24. září na mimořádné tiskové konferenci.

Prodloužená Rudná: může se začít stavět!

Dostavbě prodloužené Rudné už nechybí ani pověstné poslední razítko. Foto: Jana Janošcová

Všechny překážky technického i právního charakteru, které roky blokovaly dostavbu tzv. prodloužené Rudné v Ostravě, podle něj byly odstraněny. V srpnu vydal krajský úřad stavební povolení, které 20. září nabylo právní moci – nikdo z více než 150 účastníků stavebního řízení se už neodvolal. Může se tak začít okamžitě stavět.

Vedení krajského úřadu nyní čeká cesta do Prahy – na ministerstvo dopravy a za vedením firmy Strabag. „Věřím, že firma teď udělá maximum pro to, aby chybějících 414 metrů komunikace, na kterou všichni netrpělivě čekáme, dokončila ještě letos, i když na to má podle smlouvy rok a půl,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Takže shrnuto podtrženo: stavba je z moci úřední přezkoumána ze všech stran, má stavební povolení, zhotovitel má platnou smlouvu a stavební kapacity, investor peníze a snad každý v kraji má zájem na jejím rychlém dokončení. Příští rok jezdíme,“ prohlásil hejtman.

Meritem problému byla protihluková stěna – zatímco v projektu byla navrhována třímetrová, Občanské sdružení Skalka, které stavbu blokovalo, požadovalo stěny šestimetrové – a po celé délce úseku. Investor tudíž připravil projekt, který před hlukem ochrání nejen je, ale také hustě osídlenou část Poruby, kudy komunikace povede. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) coby investor za odhadní cenu vykoupilo věcné břemeno k pozemku. Ulici Ke Skalce pak nad silnicí I/11 převede lávka, která však má sloužit jen pěším a cyklistům. Odpůrci stavby pak stáhli své procesní námitky a podle dohody bylo zastaveno projednávání „starého“ stavebního povolení na dostavbu chybějícího 400metrového úseku silnice a mohlo být vydáno povolení nové.