První pokuty pro majitele Marici už padly

27/4 2022

Kdysi to bývalo obchodní centrum pro obyvatele pátého stavebního obvodu, dnes je to ruina a ostuda okolí. Poruba se s tím ovšem nemíní smířit a bude i nadále na majitele tlačit, aby začal něco dělat.

První pokuty pro majitele Marici už padly

Ruina bývalého obchodního centra Marica. Foto: Jiří Birke

Není to tak dávno, kdy obyvatelům pátého stavebního obvodu svitla naděje. Je to přes dva roky, kdy se objevil projekt na přestavbu bývalého obchodního centra Marica v multifunkční objekt. Vypadalo to, že dlouholetá ruina, kde se scházejí problémové existence, se stane minulostí a nahradí ji bytový dům. Ovšem roky ubíhají a nic se nemění. Marica pustne a její občasní obyvatelé se baví tím, že v ní pravidelně zakládají požáry. Jen v dubnu tak hasiči vyjížděli několikrát.

„Situace ohledně Marici mě neskutečně štve. Řeším ji opakovaně každý týden s policisty, hasiči, právníky i stavebním úřadem a není v podstatě den, abych nedostala nějakou zprávu od lidí, kteří v okolí bydlí, a kteří po nás chtějí, abychom jednali. Chtěli by, aby Marica jednou provždy zmizela, a abych ji zdemolovali. To nám ale bohužel zákony neumožňují,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Maricu vlastní společnost Marica Development s.r.o. a její stav se opakovaně řeší s jejím jednatelem Lukášem Mališkou. A ten s budovou nic nedělá. Obyvatelé okolních domů tak mají výhled na objekt, která vypadá jako z válečného filmu. Ohořelý skelet plný sutin a nepořádku.

„Postupujeme vůči majiteli nejtvrději, jak nám zákon umožňuje. Především žádáme stavební úřad, který je v aktuální situaci hlavní institucí, která může podle zákona jednat, aby bezodkladně konal. V dubnu se tam uskutečnila kontrolní prohlídka se statikem, hasiči, policisty, experty přes stavby a dalšími odborníky. Ta by měla být podkladem pro další kroky. Stavební úřad už vlastníkovi udělil i pokutu, a pokud nedostatky neodstraní, může ji udělovat opakovaně. Jsme rozhodnuti, že v tlaku na majitele nepolevíme a budeme chtít dosáhnout minimálně řádného trvalého zabezpečení objektu, v ideálním případě odstranění stavby. Využijeme každou možnost, kterou nám legislativa umožní, abychom dosáhli nápravy,“ řekla starostka.

Majitel má už přes rok stavení povolení a mohl by začít s pracemi okamžitě. Podle informací, které má Poruba k dispozici, ale nemá na rekonstrukci peníze. Objekt se v minulosti snažil i s projektem prodat, ovšem neúspěšně. A tak Marica dál chátrá.

„To, že má problémy, ho neopravňuje k tomu, aby ohrožoval desítky lidí v okolních domech a nechával stát ruinu, které je vyhledávaným místem pochybných existencí, uprostřed sídliště. Celá situace nás mrzí o to více, protože v minulosti jsme byli s majitelem v úzkém kontaktu a pomáhali jsme mu s projektem, který měl ruinu Marici proměnit v multifunkční objekt. Pomohli jsme mu vyřešit dopravní napojení, parkovací místa i naplánovat opravy dvoru. Chtěli jsme, aby tato jizva co nejrychleji zmizela a změnila se v něco užitečného,“ poznamenala starostka.