Zelená Porubě vyhlašuje nový ročník

19/4 2022

Projekt participativního rozpočtu Zelená Porubě je tradiční akcí a letos vyhlašuje už šestý ročník. Také tentokrát lidé mohou navrhnout úpravu svého dvora. Na jeho proměnu obvod vyčlenil čtyři miliony korun.

Zelená Porubě vyhlašuje nový ročník

Vítězný návrh 5. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě s názvem Duhové hřiště se začně stavět v nejbližších dnech.

Šestý ročník projektu porubského participativního rozpočtu Zelená Porubě je tady. Ten polojubilejní pátý přinesl jednu významnou změnu. Nenavrhovaly se už jednotlivé dílčí změny ve veřejném prostoru, ale rovnou proměny celých dvorů. Osvědčilo se to a letos to bude podobné.

„I letos budou mít lidé možnost navrhnout novou podobu svého dvora. Návrh by měl být komplexní a výrazně proměnit veřejný prostor k lepšímu. Pro vítěze jsou v rozpočtu připraveny čtyři miliony korun,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Zatím se lidé mohou seznámit s novými zásadami, které najdou na webu zelenaporube.cz. A promyslet si, jak by dvůr měl vypadat. Důležité je obejít i sousedy, protože každý návrh musí mít podporu nejméně třiceti lidí. To všechno mohou lidé udělat už teď, samotné návrhy bude možné přihlásit v červnu.

„Stejně jako v minulém ročníku vybere odborná komise maximálně tři projekty, které postoupí do dalšího kola. Tam je budou moci lidé rozpracovat společně s architekty a krajináři. To by mělo být hotovo do konce roku. V únoru roku dalšího se uskuteční hlasování a samotná proměna by měla být hotova ještě v roce 2023,“ řekla koordinátorka projektu Kristýna Špačková.

Lidé, kteří se chtějí inspirovat, budou mít šanci už za pár dní. To začne proměna vítězného dvora z minulého ročníku. Na ulici Plk. Rajmunda Prchaly vyroste Duhové hřiště. To ve velmi těsném klání porazilo další dva návrhy.

„Participativní rozpočet má v Porubě tradici a osvědčil se. Zvyšuje kvalitu veřejného prostoru v dané lokalitě, ale především zlepšuje a upevňuje sousedské vztahy. Vždyť uspět může pouze takový projekt, který bude kvalitní a zároveň dovede nadchnout všechny členy komunity. Věřím, že i letos se nám sejdou skvělé návrhy,“ dodala starostka Lucie Baránková Vilamová.

Veškeré informace najdou zájemci zde.