Válka na Ukrajině – možnosti pomoci, kontakty a informace

28/2 2022

Souhrn nejdůležitější informací, které se týkají ubytování uprchlíků z Ukrajiny a možností pomoci okupované zemi.

Válka na Ukrajině – možnosti pomoci, kontakty a informace

Základní informace, jak postupovat a kam se obrátit jsou na webu Ministerstva vnitra ČR:

https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny

Ministerstvo vnitra také připravilo informační letáky v českém i ukrajinském jazyce, jak postupovat. Předejte je osobám prchajícím z konfliktu. Ke stažení jsou zde.

Telefonní linka pro informace o postupu pro občany Ukrajiny: +420 972 801 802

 

Informace naleznete také na stránkách města Ostravy www.ostrava.cz, souhrn informací zde


CHCETE NABÍDNOUT UBYTOVÁNÍ?

Osoby prchající z oblastí válečného konfliktu odkazujte na služebny Policie České republiky, případně na obecní úřady, kde je nasměrují na Správu uprchlických zařízení MV ČR.

Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním se mohou posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz

I v tomto případě se můžete obrátit na nonstop infolinku Ministerstva vnitra 974 801 802, zvláště v přípravě potřeby ubytování většího počtu lidí.

Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR – na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.

 

CHCETE POMOCI FINANČNĚ?

Sbírka paměti národa – sbírka podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Ta poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.

Člověk v tísni – sbírka SOS Ukrajině byla založena v roce 2014, peníze poputují na humanitární pomoc obětem konfliktu. 

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice – zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a tamní domobranu.

Charita České republiky – veřejná sbírka směřuje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí.

Fond humanity Českého červeného kříže – veřejná sbírka s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu. 

 

CHCETE POMOCI MATERIÁLNĚ?

Využít můžete sběrného místa, které zřídilo statutární město Ostrava na pomoc uprchlíkům. Více informací o provozní době a o to, co je vhodné darovat, najdete zde. Můžete také navštívit web: www.pomahejukrajine.cz


ADAPTAČNÍ KURZ PRO UKRAJINSKÉ DĚTI V PORUBĚ

V Domě dětí a mládeže na ulici M. Majerové bylo 21. března otevřeno Adaptační centrum pro ukrajinské děti uprchlíků. Smyslem této aktivity je připravit děti na vstup do české školy – seznámit je s prostředím a jazykem – a zároveň pomoci školám, které jim poskytují azyl. Další informace zde

 

DALŠÍ DOPORUČENÍ

  • Není-li to nezbytné, nejezděte zbytečně k ukrajinským hranicím, velký nával lidí i automobilů z obou stran blokuje průjezdnost silnic a tím i poskytování rychlé pomoci.
  • Chcete-li pomoci, upřednostňujte finanční pomoc, z materiální pomoci především deky, jídlo a hygienické potřeby