23.4.2007 – Studenti soutěžili v recitaci

V Kulturním centru Poruba na Opavské ulici se konal třináctý ročník recitační soutěže studentů středních škol Šavrdův pohár. Letos přišlo změřit své síly celkem čtyřicet recitátorů.

„Šavrdův pohár je poctou ostravskému spisovateli, novináři a publicistovi Jaromíru Šavrdovi. Hostem letošního ročníku byla spisovatelova manželka Dolores Šavrdová,“ sdělila Radana Zapletalová, ředitelka Kulturního centra Poruba.

V porotě, hodnotící výkony studentů, zasedly tři odbornice na slovo vzaté – první ostravská televizní hlasatelka a moderátorka Eva Mudrová, pedagožka Janáčkovy konzervatoře Věra Vojtková, a herečka Národního divadla moravskoslezského Gabriela Mikulková.

Třináctý ročník Šavrdova poháru zahájil proslovem porubský místostarosta Jiří Mlčoch. „Je skvělé, že i v dnešní přetechnizované době se najdou studenti, kteří se věnují četbě a recitaci poezie,“ uvedl místostarosta Mlčoch.

V I. kategorii (studenti prvních a druhých ročníků) zvítězila Kateřina Schönová z Obchodní akademie v Mariánských Horách s básní Miloše Macourka Dopis a známka. Ve druhé kategorii (studenti třetích a čtvrtých ročníků) obsadila první místo studentka Střední zdravotnické školy v Ostravě-Vítkovicích Petra Nováková s vlastní tvorbou s názvem Epos o stvoření světa.

„V letošním ročníku Šavrdova poháru se v podání studentů často objevovala interpretace vlastní tvorby, zaměřující se většinou na bolestivé problémy mládí – zklamanou lásku, neporozumění s rodiči i kamarády,“ zhodnotila výběr studentů předsedkyně poroty Věra Kolářová.