Cyklisté a bruslaři na místních komunikacích

Jak se chovat na místních komunikacích.

Cyklotrasy vedou po silnicích, místních komunikacích  a účelových komunikacích. Jejichznačení se řídí vyhláškou č. 30/2001 Sb., pravidly provozu na pozemních komunikacích, jako dopravní značení pro motorová vozidla. Používají se na nich tři základní značky-návěstí před křižovatkou, směrová tabule a směrová tabulka. Na všech je symbol kola, číslo trasy, na směrových tabulí i kilometrové vzdálenosti k cilům na trase.

Při jízdě po cyklotrase je cyklista povinen dbát veškerých ustanovení silničního zákona a v žádném případě nepožívá žádných výhod.


Cyklostezka 
je vyšší forma organizace řízení pohybu cyklistů. Cyklostezky jsou pro jízdu cyklistů přesně vymezené vodorovným  a svislým dopravním značením, které je nutno dodržovat. Mohou ji využívat rovněž jezdci na kolečkových bruslích, běžkaři i chodci, pokud jde  o společnou stezku pro chodce a cyklisty. Předpokládá se ohleduplnost všech uživatelů k sobě navzájem.

Městský obvod Poruba nemá v současné době v plánu budování samostatných tras pro uživatele kolečkových bruslí, ale může doporučit využívání stávajících cyklostezek podél ulice Průběžné a Martinovské, které jsou společné i pro chodce. Povrch je hladký, betonový s živičným povrchem a nátěrem STREET PRINT.

Jízdu na kolečkových bruslích je možno provozovat v Areálu Nad Porubkou a na víceúčelových hřištích u základních škol  na ulici  I. Sekaniny  a  K.  Pokorného,  kde  široké  veřejnosti  slouží  skatepark.  Na více  účelových  hřištích  je  možno  pořádat hokejové turnaje na kolečkových bruslích ( hokejball).

Na závěr chceme všechny   uživatele  kolečkových  bruslích  upozornit,  že  podle  Zákona  č. 361/2000 Sb.,  o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších úprav , je osoba , která se po hybuje na kolečkových bruslích, zařazena podle § 2 odst. j) zákona jako chodec, a pohybuje-li se na pozemní  komunikaci,  stává  se  účastníkem  provozu.

Podle § 53 odst. 7) zákona osoba pohybující se na kolečkových bruslích nesmí na chodníku nebo stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce. Uživatelé  kolečkových  bruslí  mohou  tedy  používat  jízdní  pruh pro cyklisty, stezky pro cyklisty i stezky pro chodce. Nesmí však cyklisty ani chodce ohrozit.


Co si zapamatovat:

  • Na přechodu pro chodce musí cyklista kolo vést (cyklistovi na kole hrozí pokuta).
  • Cyklista nesmí jezdit po dálnici, po chodníku ( pouze dítě do 10 let smí), stezce pro chodce a v pěší zóně.
  • Na chodníku může cyklista vést kolo vedle sebe, ale nesmí ohrozit chodce.