Zóna placeného parkování

Zóna zákazu stání s regulovaným parkováním v ulicích Slavíkova, J. Valčíka, V. Makovského, M. Krásové a Pavlouskova

Městský obvod Poruba na základě podnětů obyvatel zvažuje zřízení zóny s placeným stáním pro osobní automobily v tzv. Novém Pustkovci, a to v ulicích Slavíkova, J. Valčíka, V. Makovského, M. Krásové a Pavlouskova. Zavedení této zóny by mělo zvýšit pravděpodobnost, že rezidenti v blízkosti svého bydliště naleznou volné parkovací místo, i když garance volného místa zajištěna nebude. 

Parkovací zóna vyznačená na mapě zde


VÝHODY ZÓNY PLACENÉHO PARKOVÁNÍ

- jasné vymezení parkovacích ploch
- snížení počtu nesprávně zaparkovaných vozidel
- lepší dostupnost parkovacích míst pro rezidenty
- omezení "zbytečné" dopravy při hledání volného místa k zaparkování 


NEVÝHODY

- omezení parkování vozidel tzv. přespolních
- povinnost parkovat pouze na vyznačených stáních
- ztížené parkování pro návštěvníky



OTÁZKY A ODPOVĚDI

Pro koho by byla zóna placeného parkování určena?

Zóna by byla určena pro rezidenty a abonenty s platnými parkovacími kartami.


Kdo jsou rezidenti a abonenti?

rezident = osoba s trvalým pobytem v dané oblasti

abonent = právnická nebo fyzická osoba, která má v dané oblasti sídlo, provozovnu nebo vlastní nemovitost


Jak by bylo možné získat rezidentní parkovací oprávnění?

  • Rezidentní oprávnění by bylo vydáváno osobám s trvalým pobytem v parkovací oblasti nebo vlastníkům nemovitosti.
  • Vozidlo musí být registrováno na žadatele, případně musí žadatel doložit oprávnění k jeho užívání (např. plná moc, potvrzení zaměstnavatele u služebního vozidla).

Jak by bylo možné získat abonentní parkovací oprávnění?

  • Abonentní oprávnění by bylo určeno pro firmy nebo osoby s provozovnou, sídlem či nemovitostí v dané oblasti.
  • Tuto skutečnost je nutné doložit odpovídajícími dokumenty (výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list apod.).
  • Vozidlo musí být registrováno na firmu.

Lze vyřídit parkovací povolení na základě nájemní smlouvy?

Ne. Rezidentní povolení se vydává pouze na základě trvalého pobytu.


Co by bylo k získání parkovacího oprávnění potřeba? 

  • Rezidentní nebo abonentní parkovací karta, kterou by bylo možné zakoupit na ÚMOb Poruba, Klimkovická 55/28, Ostrava-Poruba.

Kolik by parkovací karty pro rezidenty a abonenty stály?
Ceny parkovacích karet na 3, 6 a 12 měsíců jsou uvedeny ZDE.

Co je potřeba doložit při žádosti o parkovací kartu?

 Rezidenti

  • občané ČR: platný občanský průkaz s trvalým pobytem v oblasti; v případě vozidla ve společném jmění manželů doklady obou manželů
  • občané EU: platný občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad potvrzující trvalý či hlášený pobyt
  • občané mimo EU: platný cestovní pas, pobytová karta nebo jiný doklad o trvalém pobytu v oblasti
  • doklad o právním vztahu k vozidlu
  • u služebního vozidla čestné prohlášení zaměstnavatele o jeho přidělení

 Abonenti

  • fyzická osoba podnikající: platný doklad o podnikání (živnostenský list, výpis z příslušného registru apod.)
  • subjekty zapsané v obchodním rejstříku: platný výpis z obchodního rejstříku
  • subjekty nezapsané v obchodním rejstříku: doklad o právní osobnosti a doklad o sídle či provozovně
  • osvědčení o registraci vozidla nebo technický průkaz

V jaké době mohou rezidenti a abonenti parkovat na vyhrazených stáních?

v pracovní dny od 17.00 do 06.00 hodin


Zůstanou zachována parkovací místa pro držitele průkazu ZTP?

Ano. Jejich režim se nemění – budou mít k dispozici obecná stání i ta vyhrazená na registrační značku.


Zůstanou zachována stávající vyhrazená parkovací místa?

Ano, všechna stávající vyhrazená místa zůstanou nadále v platnosti.


Jak to bude s vyhrazenými místy pro instituce, jako jsou např. školy?
Místa pro instituce (MŠ) i místa K+R (kiss and ride u ZŠ a ZUŠ) určená ke krátkodobému zastavení pro výstup či nástup osob zůstanou zachována.

Mohou v zóně placeného parkování parkovat i návštěvníci?

  • Ano. Návštěvníci mohou v oblasti parkovat v době od 06.00 do 17.00 hodin i na místech vyhrazených pro rezidenty a abonenty.
  • Návštěvníci budou moci využít také stání na parkovací kotouč od 06.00 do 17.00 hodin, a to maximálně po dobu čtyř hodin (parkoviště s parkovacím kotoučem). V době od 17.00 do 06.00 hodin se tato místa stávají místy volnými.
  • K dispozici budou také volná parkovací stání (cca 15 míst).