Projekty v oblasti bezpečnosti
Aktivní senior
- projekt zahájila v roce 2011 v městském obvodu Poruba Městské policie Ostrava ve spolupráci s porubskou radnicí. Zahrnuje celoroční program přednášek, exkurzí a výletů, který má podpořit vzdělanost seniorů, poskytnout jim návod na chování v krizových situacích a také je zapojit do veřejného života. Strážníci se setkávají se seniory jednou za tři týdny a součástí programu jsou i víkendové výlety a exkurze. Senioři si zajímavou formou obnoví své právní povědomí a získají informace a rady, jak se chovat v krizových situacích a také v situacích, kdy se stanou sami obětí kriminality nebo svědky těchto negativních společenských jevů. Projekt už úspěšně proběhl v Moravské Ostravě a Přívozu a Ostravě-Jihu.
Senior linka
- projekt Městské policie Ostrava, který v roce 2011 podpořil ze svých zdrojů městský obvod Poruba. Z obvodního rozpočtu vyčlenil částku 90 tisíc korun na nákup 12 sad nouzových tlačítek, které seniorům a zdravotně hendikepovaným lidem umožňují zavolat si v případě nebezpečí či nevolnosti pomoc. Bezpečnostní zařízení se skládá ze spínače namontovaného v bytě u vchodových dveří. Tím mohou lidé kontaktovat strážníky, pokud se jim cizí člověk snaží vniknout do bytu. Senioři mají dále k dispozici přenosné tlačítko, které nosí na krku nebo na ruce jako hodinky a v případě nevolnosti si mohou zavolat pomoc. Součástí zařízení je SIM karta, za kterou uživatelé zaplatí jednorázově dvě stě korun, za dobití kreditu uhradí dvě stě korun ročně. Instalaci v bytech provádějí vyškolení strážníci bezplatně. Občany, kterým je zařízení nainstalováno, pravidelně navštěvují místní okrskáři, aby ověřili funkčnost zařízení a spokojenost klientů. Dohlížejí také na včasné dobití SIM karty ve lhůtě požadované operátorem.
Sebeobrana seniorů
- projekt Centra sociálních služeb Poruba zaměřený na poskytování informací z oblasti bezpečnosti a rady, jak se zachovat v krizových situacích, odstartoval v závěru roku 2010. Porubští senioři se pravidelně účastnili přednášek a besed v Domech s pečovatelskou službou na ulici I. Sekaniny a Průběžné. O příklady z praxe a konkrétní doporučení se s posluchači podělili se zástupci policie. Ti připomínali základní pravidla, kterými by se starší lidé měli řídit. Patří k nim nulová komunikace s cizími lidmi, maximální obezřetnost při odchodu z pošty či obchodu a především při výběru hotovosti z bankomatů.
Bezpečí pro porubské seniory
- projekt městského obvodu Poruba, který odstartoval v roce 2010, podpořilo částkou 35 tisíc korun statutární město Ostrava. Část financí posloužila k vytištění 5 tisíc kusů letáků, které poskytují návod, jak se chovat v rizikových situacích. Letáky byly doručeny do ordinací praktických lékařů, kteří je předávali vytypovaným pacientům. Další část získaných prostředků využil městský obvod k zajištění odborných přednášek pro seniory. Ti se díky nim dozvěděli praktické informace z oblasti bezpečnosti a také rady, jak se zachovat v krizových situacích.
Ostravská dopravní školička
- ojedinělý dopravně-vzdělávací projekt zaměřený na posílení bezpečnosti dětí v silničním provozu byl určen pro předškoláky z porubských mateřských škol. Interaktivní formou se jej v roce 2010 zúčastnilo přibližně pět set dětí. Projekt měl podobu divadelní hry s hudebními a výtvarnými prvky, která se odehrávala v kulisách mobilního dopravního hřiště a jejími aktéry byli sami předškoláci. Projekt Ostravská dopravní školička vytvořilo Centrum bezpečné jízdy LIBROS Ostrava ve spolupráci s majitelem porubského zámku Statisem Prusalisem, který k představení složil hudbu, podílel se na přípravě scénáře a hru režíroval. Děti měly možnost osvojit si během představení základy bezpečnosti provozu, učily se dopravní značky a rozlišování barev na semaforu. Na realizaci projektu poskytl městský obvod Poruba osmdesát tisíc korun. Představení se pětadvacetkrát reprízovalo a děti si z něj odnesly nejen silný zážitek, ale také informační brožury, omalovánky a trička.
Hasík CZ
- cílem preventivního programu, který byl spuštěn již v roce 2005, je pomocí odborně vyškolených instruktorů, z nichž většinu tvoří profesionální hasiči, předat dětem důležité informace z oblasti prevence před mimořádnými událostmi. Prostřednictvím výukových besed a preventivních materiálů vzbudit v dětech vztah k dané problematice, naučit je, jak mimořádným událostem předcházet, základním principům ochrany a chování v případě vzniku mimořádné události.
Program Hasík má propracovaný výukový systém, při kterém jsou hravou formou "proškolovány" primárně děti 2. a 6. tříd základních škol během jedné vyučovací hodiny a následně po dvou týdnech při opakování a probírání dalších témat v další vyučovací hodině. Cílem programu je proškolit všechny děti z oblasti ochrany obyvatelstva.
Na programu Hasík CZ se od roku 2023 aktivně podílí také městský obvod Poruba.