Stromy v MOb Poruba

Přehled stromů, které rostou na území městského obvodu

Buk lesní

Domovem je mírné pásmo severní polokoule. Strom s hladkou šedou kůrou, plodem je trojhranná nažka – bukvice. Kvalitní a všestranně použitelné dřevo.
Lokalita: Myslivna

Dub letní

Četný výskyt nejen v Evropě, vyznačuje se dlouhověkostí. Listy mají na sobě často určitými druhy hmyzu vyvolané duběnky.
Lokalita: Myslivna

Javor

V našich zeměpisných šířkách je nejvíce rozšířen javor babyka, javor mléč a javor klen, lišící se zejména tvarem listu a úhlem mezi křídly u spojených plodů.
Lokalita: 4. stavební obvod

Jilm habrolistý

Výskyt v severním mírném pásmu. Vzhledem k nebezpečí napadení houbovou infekcí, grafiózou jilmů, není rozsáhlá výsadba doporučována. Dřevo využíváno k výrobě ohebného nábytku.

Jinan dvoulaločný

Jediný dosud žijící zástupce skupiny rostlin, která byla zvláště v druhohorách rozšířena po celé zeměkouli. Všechny na Západě přibližně od r. 1730 vysázené exempláře pocházejí ze stromů východoasijských chrámových zahrad. Plody jsou žlutooranžové peckovičky podobné třešním. Speciální využití má v silně průmyslově znečištěném ovzduší pro svoji odolnost.

Jírovec maďal

Původní pouze v horských lesích Balkánského poloostrova. Lidově nesprávně označovaný za kaštan. Mezi jírovci je v současné době rozšířeno napadení klíněnkou jírovcovou.

Lípa srdčitá, lípa velkolistá

Typické středoevropské dřeviny. Lipové dřevo je světlé a měkké, hodí se pro řezbářské práce. Poprvé kvetou v cca 25 letech. Jde o nejvíce rozšířený strom v MOb Poruba.

Platan javorolistý

Charakteristická pro strom je odlupující se borka, která zanechává na stromě skvrny. Vytváří kulovitá plodenství na dlouhých stopkách. Snáší dobře znečištěné životní prostředí.
Lokalita: 4. stavební obvod –  alej u komunikace 1. ČSA  sboru

Smrk ztepilý

Původně rozšířen od Skandinávie po Balkán ve výškách nad 800 m, dnes díky lesnickým kultivacím všude zdomácněl. Citlivý na znečištění ovzduší.