V Porubě se objevily kontejnery na použité jedlé oleje z domácností
Poruba byla vytipována pro pilotní projekt města na sbírání použitých jedlých olejů z domácností. Speciální černé kontejnery s oranžovými víky se v těchto dnech objevují na různých místech obvodu.
Černo-oranžový kontejner na použité jedlé oleje. Foto: Jana Janošcová
Minulý rok Ostravané do sběrných dvorů odevzdali tři tuny jedlých olejů a tuků. Pilotní projekt by měl otestovat, o kolik toto množství naroste díky novým nádobám.
„Ostrava dlouhodobě rozšiřuje možnosti, které vedou ke zvýšení množství vytříděného odpadu. Statisticky připadá na každého obyvatele České republiky 1,3 litru použitého jedlého oleje na rok. Kdybych to měla převést na Ostravu, jde skoro o 400 tun tuku, který z větší části bohužel skončí v kanalizaci. Přestože Ostravané mají možnost odevzdávat jedlé oleje a tuky již řadu let ve sběrných dvorech společnosti OZO, rozhodli jsme se vyzkoušet i jiný způsob – přistavení speciálních nádob v ulicích. Pilotně jsme vytipovali dva městské obvody, Třebovice a Porubu, a ve spolupráci s ostravskou společností Trafin Oil jsme nechali umístit jejich kontejnery ke sběrným hnízdům. Pokud se pilotní projekt osvědčí, speciální nádoby by mohly být k dispozici po celém městě,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
V Porubě bude rozmístěno třicet kontejnerů. Po třech až čtyřech budou na všech osmi obvodech a v Porubě-vsi. Mapu najdete na facebookovém profilu @moporuba.cz.
Lidé mohou do odpadových nádob odkládat pouze jedlé oleje a tuky – tedy ty, které jim například zbydou po smažení potravin. Po zchladnutí je mohou nalít do PET lahve a pečlivě ji uzavřít. Olej se do nádob nepřelévá, vyhazují se naplněné „petky“. Láhev lze vhodit do uzamčené popelnice otvorem ve víku. Rozhodně do ní ovšem nepatří technické, hydraulické, motorové nebo podobné oleje (jedná se o nebezpečný odpad, s nímž se musí nakládat jinak).
Nádoby budou zkušebně vyváženy v třítýdenních intervalech. Pokud ale Porubané budou mít o novou formu třídění zájem, budou svozy samozřejmě častější. Namátkově budou naplněnost 240litrových kontejnerů kontrolovat pracovníci odboru technických služeb a zeleně, kteří pravidelně pracují v ulicích obvodu. Kromě toho je na každé nádobě číslo na firemní zelenou linku, na které lze naplněnou popelnici nahlásit bezplatně. Podle informací Martina Veselého z firmy Trafin Oil do budoucna plánují, že uvnitř kontejnerů budou čipy, které jejich naplnění oznámí dispečinku.
Sesbírané oleje budou recyklovány. Jsou kvalitní surovinou, která po zpracování (zahřátí a filtraci) může sloužit pro výrobu metylesteru jako přídavku k pohonným hmotám. Po regeneraci mohou být tyto oleje využity v různých odvětvích – chemickém, gumárenském nebo dřevařském průmyslu.