Hasiči řešili únik čpavku na zimním stadionu

31/1 2024

Tři jednotky hasičů vyjížděly ve středu 31. 1. 2024 k ohlášenému úniku čpavku na zimním stadionu v Porubě.

Hasiči řešili únik čpavku na zimním stadionu

Zásah hasičů na zimním stadionu v Porubě. Foto: Martin Otipka

Operační středisko hasičů obdrželo ze stabilního monitorovacího systému CHEMON, konkrétně z prostoru strojovny chlazení, signál čidla o možném úniku čpavku v 5:33 hod.  Na místo události tak okamžitě vyjely tři profesionální jednotky hasičů ze stanic v Ostravě-Porubě, Ostravě-Zábřehu a Ostravě-Přívozu.

„Hasiči již při příjezdu k místu události prováděli v bezprostředním okolí zimního stadionu monitoring ovzduší na přítomnost čpavku, ten byl negativní. V průběhu průzkumu byl potvrzen únik čpavku jednoho z ventilů ve strojovně čpavkového hospodářství. Hasiči oblečeni do speciálních protichemických obleků provedli odstavení technologie a následně ve spolupráci se zde přítomnými technology provedli opravu netěsnosti ventilu. Následovala zkouška funkčnosti systému, kterou bylo zjištěno, že již k úniku čpavku nedochází. Poté byl celý objekt předán správci areálu,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Kamila Langerová.

Po celou dobu zásahu probíhal monitoring ovzduší v okolí zimního stadionu. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o únik čpavku pouze ve vnitřních prostorách strojovny chlazení a v malém rozsahu, nebylo nutné aktivovat systém varování a vyrozumění obyvatel. Z důvodu bezpečného pohybu hasičů a požární techniky byla po celou dobu zásahu zavřena ulice Porubská, dopravu zde řídila Policie ČR,“ dodala Kamila Langerová.