Barevný svět vystřídají velkoplošné fotografie

22/6 2020

V pondělí 29. června v 17 hodin bude v radniční Galerii na schodech zahájena výstava fotografických prací Jana Kostery. Jeho velkoplošné snímky budou k vidění do 3. září.

Barevný svět vystřídají velkoplošné fotografie

Jan Kostera již od útlého věku inklinoval k umění rozličného druhu. První kroky vedly k hudbě a ta se promítla i do jeho povolání: po vojně pracoval jako varhanář a restaurátor těchto zajímavých hudebních nástrojů. S otcem dokonce postavil nové varhany pro město Beloit v americkém státě Wisconsin. Hrát na nástroje a vracet jim život však Janu Kosterovi nestačilo a svůj zájem rozšířil o komponování. Při skládání hudby pro Planetárium Ostrava. S kolegou René Fešarem rozpohybovali snímky NASA, pod vedením režiséra Vladimíra Mráze natočil třeba časosběrný snímek o revitalizaci Dolní oblasti Vítkovic.

Dekorativní fotografie začal Jan Kostera tvořit v době, když si uvědomil, že téměř ve všech institucích i domácnostech visí na zdech standardizované fotografie nebo obrazy sériové výroby z nákupních center. Rozhodl se tedy vytvořit a vytisknout sérii fotografií formátu A1, kde každý kus bude originál a majitel si tak může být jist,  že zachycená krajina nebo objekt je tu jen pro něj.