Oblouk už je zase chloubou Poruby
Když Poruba na konci roku 2019 nabyla od společnosti Residomo její podíl v Oblouku, asi málokdo věřil, že za přibližně dva a půl roku bude pýcha Poruby kompletně opravena. Ale povedlo se a symbol našeho obvodu vypadá přesně tak, jako v době svého vzniku.
Foto: Jiří Birke
Pokud padne dotaz na nejvýznačnější dominanty našeho obvodu, kterýkoli z Porubanů umístí Oblouk do první trojky. Většina z nich asi i na první místo. Není divu, vždyť netradiční stavba, mimochodem jediná porubská, která se objevila na poštovní známce, prostě k Porubě patří a je považována za jeho symbol.
Nutno říct, že donedávna to byl symbol poněkud zchátralý. Ale to už zdaleka neplatí. Rok a půl dlouhá rekonstrukce završila krátký, ale zajímavý příběh, který začal na podzim roku 2019. „Oblouk rekonstrukci potřeboval. Mluvilo se o ní dlouho, ale pořád jsme naráželi na složité vlastnické vztahy, kdy jsme polovinu vlastnili my a tu druhou Residomo, dnešní Heimstaden. Společnost nám nabídla odkup a my jsme se toho chopili. Na podzim roku 2019 jsme si vzali úvěr, byty koupili a okamžitě začali plánovat rekonstrukci,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.
Nákup se uskutečnil v ideální době, stačilo jednání protáhnout o půl roku či rok a už by si ho Poruba nemohla dovolit. Mezitím vzrostly jak ceny nemovitostí, tak stavebních prací i úrokové sazby. „Úvěr jsme získali na úrok ve výši 1,7 procenta fixovaných na dvacet let. Dnes by to bylo šest nebo sedm procent. A to je neskutečný rozdíl. Koupili jsme 128 bytů za 129 milionů korun. Stačí se podívat na stránku jakékoli realitky, abyste se udělali představu, za kolik bychom nakupovali teď. A celou rekonstrukci jsme vysoutěžili za 109 milionů korun, při současné ceně materiálů bychom se pohybovali v úplně jiných relacích. To bohužel poznáváme u staveb, které soutěžíme v současné době. Troufám si proto tvrdit, že rekonstrukce Oblouku bylo jedno z nejlepších rozhodnutí Poruby za poslední roky, a to po stránce ekonomické, společenské i kulturní,“ poznamenala starostka.
Hned po odkupu se začalo pracovat na projektu. A loni na jaře mohly začít veškeré práce. A že jich bylo. Měnily se střechy, krovy, opravovaly komíny, původní lesk dostala sgrafita i další výzdoba, čistila se fasáda, zateplovaly se půdy, opravovaly sklepy...
„Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na rekonstrukci podíleli – od projektanta, pracovníků úřadu přes stavební firmu, technický dozor a další. Nebylo to totiž vůbec jednoduché. Oblouk je kulturní památka, která vyžaduje zvláštní péči. Každý krok se konzultoval s památkáři a často se musely postupně rekonstruovat tehdejší pracovní postupy, které dnes už skoro nikdo nezná. Do toho přišlo zdražení materiálů, válka a odchod ukrajinských dělníků, objevila se i spousta dalších překážek, které nikdo z nás nečekal. Poděkovat musím rovněž nájemníkům za velkou trpělivost. Také si zažili své, když prakticky rok a půl bydleli na stavbě. Přesto se vše zvládlo a já mám opravdu velkou radost, jak Oblouk vypadá. Opět na něj můžeme být hrdí,“ řekla Lucie Baránková Vilamová.
Rekonstrukci prováděla stavební společnost Bystroň Group. I pro ni byla rekonstrukce tak významné stavby jedinečná.
„Velmi mě potěšilo, když jsem se těsně před Vánoci 2020 dozvěděl, že jsme veřejnou zakázku na rekonstrukci porubského Oblouku vyhráli. Chtěli jsme dělat stavbu, kterou bezpochyby zná každý Ostravák, a velkým lákadlem navíc bylo, že jde o památkově chráněný objekt. A my s památkami, které jsme v posledních letech realizovali, máme velmi dobré zkušenosti. Za Knurrův palác ve Fulneku jsme obdrželi v roce 2018 titul stavba Moravskoslezského kraje, počátkem letošního roku jsme dokončili rekonstrukci nejstaršího stavení na Jablunkovsku – přeměnu knížecího domu ze 16. století na Muzeum Trojmezí. Vyloženě se nabízelo posbírané zkušenosti z těchto památek využít právě na Oblouku,“ řekl majitel firmy Bystroň Group Michal Bystroň.
Rekonstrukce tak významného objektu je úplně jiná než výstavba běžného domu. „Byla to velká výzva pro všechny naše pracovníky, kteří se na rekonstrukci podíleli a mnohdy se museli vracet k pracovním postupům, které se již ve stavebnictví dnes běžně neobjevují. Můj velký dík patří všem, kteří se společně s námi podíleli na výsledném díle, oceňuji jejich preciznost a smysl pro detail. Z dodavatelů na stavbě bych chtěl vyzdvihnout firmu Střechy Majer, která odvedla parádní práci při rekonstrukci střechy, která byla oceněna třetím místem v soutěži Tondach pálená střecha 2021 v kategorii Veřejně prospěšné stavby. Oceňuji i pozitivní přístup pracovníků památkového ústavu, pod jejichž dohledem celá rekonstrukce probíhala, a pracovníků investora, kteří nám, i přes mnohé těžkosti, které jsme v průběhu více než rok trvající rekonstrukce museli řešit, vycházeli vstříc,“ dodal Michal Bystroň.
Práce v lokalitě ale ani teď nekončí. Symbol Poruby si zaslouží i kvalitní okolí. Proto se opravují chodníky, umisťují se nové lavičky a koše. „V plánu jsou také výsadby. A v příštím roce také oprava cesty za Obloukem. Až na jaře vyroste nový trávník, vykvetou kytky a stromy, teprve pak budeme moci říct, že máme hotovo,“ poznamenala starostka Lucie Baránková Vilamová.