Proměna náměstí a jeho okolí pokračuje
Loni to začalo, letos to skončí. Řeč je o revitalizaci náměstí Vítězslava Nováka a přilehlého okolí. Druhá etapa začala v srpnu a skončit by podle plánu měla v listopadu.
Začala druhá etapa revitalizace náměstí Vítězslava Nováka. Vizualizace: ZAKA 22
Poruba se v posledních letech zaměřuje na rekonstrukce dvorů. Nedělá to náhodně, ale vychází z nejrůznějších strategických dokumentů, které určují základní parametry jednotlivých proměn. Jedním z takových dokumentů je i Koncepční strategická studie I. stavebního obvodu.
„Studii se postupně snažíme naplňovat. Revitalizací prošlo například náměstí Jana Nerudy i s okolím nebo park u Domu kultury Poklad. V minulém roce jsme na základě této studie proměnili i náměstí Vítězslava Nováka. Letos tam pokračujeme druhou etapou, která upraví prostor mezi náměstím a Věžičkami,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.
Tato část se původně měla dělat jako první, nakonec se Poruba rozhodla odložit ji o rok. „Důvodem byla výměna horkovodu, který na letošek plánovala společnost Veolia. Nemělo tedy smysl něco opravit a pak to opět nechat rozkopat. Proto jsme se domluvili a navázali na sebe. Jakmile Veolia skončila, začali jsme my,“ řekla místostarostka Petra Brodová, která má na starosti investice.
V místě vznikne nové parkoviště, které aspoň částečně sníží deficit odstavných ploch pro automobily. „Vybudujeme devětašedesát legálních parkovacích míst, z toho pět stání je určeno pro osoby se zdravotním postižením. Rovněž v této lokalitě zrekonstruujeme úsek komunikace vedoucí k Věžičkám, chodníky, vysadíme stromy, keře a trvalky. V neposlední řadě doplníme veřejné osvětlení. Stromy budou vysazeny tak, aby odstínily domy od parkoviště,“ upřesňuje Petra Brodová. Práce v celkové hodnotě 10 milionů korun by měly být dokončeny v listopadu letošního roku.
První etapa, která se zaměřila na samotné náměstí Vítězslava Nováka, patří k nejpovedenějším revitalizacím v Porubě. Původně tmavé a zarostlé místo se podařilo prosvětlit a nové výsadby mu dodaly na barevnosti.
Veškeré práce nevycházejí jen z Koncepční strategické studie I. stavebního obvodu, ale také z podnětů občanů, kteří měli možnost své návrhy k úpravě tohoto místa předložit na veřejném projednání.