Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Proměna Zámeckého parku postoupila do finále

Poslední změna: Úterý 08.08.2017 12:43

Projekt Proměna Zámeckého parku uspěl i ve druhém kole programu Parky Nadace Proměny Karla Komárka! Zbývá už jen kolo poslední, ovšem to nejdůležitější. O tom, kdo bude moci čerpat až pětadvacet milionů korun, se rozhodne mezi porubským Zámeckým parkem a Centrálním parkem v Mostě. Na peníze dosáhne jen jeden projekt.

Zámecký park v Ostravě-Porubě je jediný park v městském obvodu. Přímo navazuje na jeho památkovou zónu. Zámek s parkem a s kostelem svatého Mikuláše z 15. století kdysi tvořily srdce původně zemědělské obce. Vlivem výstavby sídliště v 50. letech minulého století se Zámecký park dostal na okraj zastavěného území i zájmu lidí. Nyní je území znehodnocené nejrůznějšími bariérami. Radnice chce vytvořit celistvý funkční parkový prostor, který propojí starou zástavbu s novodobou budovanou ve stylu sorely.

Vizi parku tvořili spolu s radnicí sami obyvatelé Poruby: měl by být otevřený lidem, dobře dostupný a bezpečný, nabízet možnosti aktivního vyžití, kulturních zážitků i odpočinku.

„Projekt jsme pojali komplexně. Nejenom jako revitalizaci parku, ale i jako oživení celého okolí, tedy včetně Oblouku nebo rybníku. Že jsme postoupili až do finále, je pro nás potvrzením skutečnosti, že projekt je smysluplný a má své opodstatnění. Ale i pokud bychom nakonec neuspěli, je pro nás důležité vědět, že projekt má smysl. Rozhodně bychom v něm pokračovali i bez dotace, byť by to byla mnohem delší a složitější cesta,“ řekla místostarostka Zuzana Bajgarová.

Poruba navázala i spolupráci s VŠB - TU Ostrava a Ostravskou univerzitou a na podzim budou studenti hledat řešení využití území v rámci své výuky. začaly i práce na zvelebení parku a příští rok bude nadzemní horkovod uložen pod zem.

Ve finále bude Zámecký park soutěžit s centrálním parkem v Mostě. Ačkoli má bohatou vzrostlou zeleň (byl založen zhruba před pěti desítkami let), ve skutečnosti je vylidněný. Když starý Most ustoupil těžbě a nový Most teprve vznikal, bývalo to nejoblíbenější místo trávení volného času v novém městě. Ústřední vodní kaskáda je již řadu let nefunkční a park se potýká s řadou dalších problémů.

Vítězné město, o němž se rozhodne na podzim, získá od nadace grant do výše 25 milionů korun a navíc také odbornou podporu při obnově parku. Přípravy vybraného projektu začnou ještě do konce letošního roku.

Z celkem 28 žádostí, které se v aktuální grantové výzvě Parky sešly z celé republiky, byly na začátku června vybrány čtyři. Poté zástupci nadace absolvovali prohlídky těchto lokalit a setkání se žadateli. Do 3. kola hodnocení postoupila dvě města, na jejichž zástupce po prázdninách čeká obhajoba projektů. Vítěze na podzim potvrdí správní rada nadace.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 480 111


Úřad městského obvodu Poruba
Klimkovická 55/28
708 56 Ostrava-Poruba


Úřední hodiny »