Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Rozhodnutí o podpoře obnovy Zámeckého parku nadace odložila na příští rok

Poslední změna: Úterý 14.11.2017 16:02

Donedávna se předpokládalo, že nadační příspěvek z grantového programu Parky Nadace Proměny Karla Komárka získá jen jeden projekt. Správní rada nadace rozhodovala mezi Zámeckým parkem v Ostravě-Porubě a Centrálním parkem v Mostě. Místo obvyklého výběru jednoho finalisty dala správní rada šanci oběma parkům. Klíčový bude postup v následujícím roce.

Rozhodnutí o podpoře obnovy Zámeckého parku nadace odložila na příští rok

Zámecký park. Foto: ÚMOb Poruba

„Záměry Mostu i Poruby jsou z našeho pohledu velmi vyrovnané. V obou vidíme silný potenciál – jak v místech samotných, tak i v souvisejících společenských tématech. Detailní analýza nám zároveň ukázala, že oba projekty ještě potřebují nějaký čas, než se přikročí k úvodní etapě. V ní už probíhá příprava zadání pro architekty spojená s participativním plánováním. Správní rada nadace proto o rok odložila rozhodnutí o podpoře zahrnující grant 25 milionů korun. Ve vzniklém mezičase zároveň chceme městům pomoci s potřebnými kroky,“ vysvětlila Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka.

„Podle našich dosavadních informací jsou pro nadaci hlavním problémem našeho projektu majetkové vztahy. Jedná se o zatím nevykoupené boxové garáže, přemístění autoservisu, sběrny či horkovodu. Jednotlivé problémové body jsou v řešení, avšak ovlivňují to, zda má park potenciál obnovy, či nikoli. Výkup a budoucí odstranění sběrny schválilo zastupitelstvo a jsme před podpisem smlouvy, postupně vykupujeme boxové garáže, s autoservisem jednáme. Vše je na vůli soukromých vlastníků s námi jednat a po vzájemně přijatelné dohodě park opustit,“ komentovala to Zuzana Bajgarová, místostarostka Poruby.

Správní rada schválila takzvanou projektovou přípravu. V následujícím roce – v případě, že dojdeme ke vzájemné shodě – budeme pokračovat v eliminaci jednotlivých sporných bodů s odbornou a finanční podporou nadace, a zhruba za rok bude rozhodnuto, zda se problémy podařilo eliminovat do té míry, že návrh je realizovatelný a udržitelný. Nadace tedy finální projekt vybere až za rok. Zároveň však její členové schválili to, že mohou být podpořeny oba projekty.

„Tento postup je žádoucí více, než kdybychom se měli zavázat například k tomu, že vyřešíme problém s garážemi ihned. Kromě toho, že budeme pokračovat v řešení parku, jako bychom finance nezískali, budeme mít navíc nyní finanční i personální podporu nadace a práce na revitalizaci parku budou moci plynule pokračovat,“ doplnila Zuzana Bajgarová.

Zámecký park v Ostravě-Porubě a Centrální park Most. Dva projekty vybrané z celkem 28 žádostí z celé republiky postupně prošly třemi hodnotícími koly grantové výzvy Parky. Po úvodním posouzení žádostí zástupci nadace navštívili vybrané lokality, ve třetím kole pak zástupci měst osobně prezentovali a obhajovali své projekty před správní radou nadace. Jednání se zástupci Mostu a Ostravy-Poruby proběhnou do konce letošního roku.
Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 480 111


Úřad městského obvodu Poruba
Klimkovická 55/28
708 56 Ostrava-Poruba


Úřední hodiny »