V listopadu začíná období zimní údržby. Jak to celé funguje?

28/11 2023

Ačkoli letošní podzim nabízel dlouho spíše letní teploty, v závěru listopadu dorazila zima. A s ní i sníh a následná zimní údržba, která každoročně vyvolává spoustu otázek a kontroverzí.

V listopadu začíná období zimní údržby. Jak to celé funguje?

Zimní údržba v Porubě. Foto: Martin Otipka

Oficiálně období zimní údržby začíná už v listopadu a končí v březnu. Údržba cest má jasně daná pravidla, a především při kalamitách není možné hned a okamžitě mít všechny cesty čisté. Jak to tedy v Porubě funguje?

„O jednotlivé cesty se starají jejich správci, a ne vždy jsme to my. My máme v gesci jednašedesát kilometrů silnic III. třídy, což jsou jednoduše řečeno cesty, po kterých nejezdí MHD. A pak samozřejmě chodníky, kterých udržujeme 127 kilometrů,“ uvedl místostarosta Richard Hanáčik.

Na začátku je vždy nejdůležitější předpověď počasí a úzká spolupráce s Českým hydrometeorologickým ústavem. Když se teploty přiblíží nule, příslušní zaměstnanci radnice i externí firmy kontrolují předpověď v podstatě neustále. A podle toho jsou i v pohotovosti.

„Vždy záleží na tom, jak dlouho a vydatně má sněžit. Pokud se čeká pořádná nadílka, nemá cenu, aby vozy vyjely hned, jakmile spadnou první vločky, a projížděly téměř čisté ulice. Jen by zbytečně pálily pohonné hmoty. Proto se čeká, až napadnou tak dva centimetry sněhu a pak se vyjíždí,“ popsal postup zimní údržby místostarosta.

Do každého z porubských obvodů vyjíždějí dva chodníkové mechanismy a po Porubě jezdí dva pluhy, které udržují silnice. Když nastane kalamita, je vozů samozřejmě více. Nejdříve se čistí takzvané páteřní chodníky, což jsou chodníky podél míst, kudy jezdí MHD. Obecně se dá říct, že v průběhu šesti až osmi hodin projedou stroje celým územím Poruby. V případě kalamity, kdy je sněhu opravdu hodně, nastupují na scénu i bagry, které čistí především parkoviště a místa, kde jsou kupy odklizeného sněhu obzvlášť vysoké. A kdy musí být sníh uklizen? Chodníky musejí být čisté do 24 hodin, cesty do 48 hodin. Ale pozor. Termíny platí od doby, kdy přestane sněžit. Pokud stále sníh padá, je nemožné držet cesty zcela čisté.

„Zimní údržba musí vycházet z finančních možností obvodu Mohli bychom nasadit více techniky, ale to by většina rozpočtu směřovala jen do odklízení sněhu a neměli bychom na nic jiného. Samozřejmě, když dojde ke kalamitě, nasazují se další stroje a včetně zaměstnanců našich pracovních čet,“ dodal místostarosta Richard Hanáčik.

Více informací o zimní údržbě zde.