V porubském lesoparku byl otevřen speciální běžecký okruh

17/10 2019

V porubském lesoparku byla dnes slavnostně otevřena speciální trasa pro běhání, na jejíž přípravě se podíleli mj. členové TJ Ligy 100 Ostrava. Ti si ho při otevření otestovali krátkým běžeckým závodem. Součástí akce byla i prohlídka trati a cvičebních prvků, které jsou na ní po konzultaci s běžci umístěny.

V porubském lesoparku byl otevřen speciální běžecký okruh

Běžecký okruh otestovali krátkým závodem členové TJ Ligy 100 Ostrava. Foto: Jiří Zerzoň

Běžecký okruh v Porubském lese se začal budovat letos na jaře. Má nepravidelný tvar a je dlouhý téměř 900 metrů. Název dostal podle vysloužilého havíře Františka Ohery, který se po vyřazení z šachty dal se zaprášenými plícemi na běhání a své běžecké trasy pečlivě udržoval i pro další zájemce o běhání.

„Lidí, kteří se věnují běhu, přibývá. Je to ostatně vidět i na různých veřejných závodech, které se konají ve městě i v blízkém okolí. Trénovat v přírodě je samozřejmě ideální varianta a možností pro běh v lese přímo v Ostravě zatím moc není. Proto jsme se rozhodli vybudovat nový okruh v Porubském lese, kde je ideální lokalita pro běhání. Samozřejmě jsme oslovili i zkušené běžce, aby nám pomohli s návrhem, jak by měl takový tréninkový okruh podle nic vypadat. Členové ostravské tělovýchovné jednoty z Ligy stovkařů místo dobře znají, už dříve tam běhali a cvičili. Konzultovali jsme s nimi umístění jednotlivých cvičebních prvků nebo například vzdálenost kolíků pro člunkový běh. Mám radost, že jsou spokojeni,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Okruh je navržen tak, aby se s maximální ohleduplností vyhýbal vzrostlým dřevinám. Povrchovou vrstvu tvoří směs pilin a písku s podkladem pro odvodnění, zvýšené obruby jsou z modřínového dřeva. Toto řešení eliminuje riziko poškození kořenového systému. Modřínové dřevo bylo použito i pro výrobu mobiliáře a drobných prvků sloužících ke cvičení a protažení. Návštěvníci lokality mají k dispozici ručkovadlo, pět hrazd, čtyři fitness lavice, překážky a lavičky. Na rovném povrchu je vyznačena trasa pro takzvaný člunkový běh. Běžci tak mohou testovat explozivní běžeckou rychlost a svou hbitost. Trasa je doplněna také o panely, na kterých jsou informace o použití jednotlivých cvičebních prvků, které připravil Ateliér zahradní a krajinářské architektury ZAKA 22. Podél okruhu jsou umístěny patníky, které udávají hodnotu uběhnutých metrů.

„Poruba si tréninkový běžecký okruh zasloužila, čekali jsme na něj dlouho. Samozřejmě, že běhat se dá kdekoliv, po silnici, po chodníku, na stadionu. Ale na novém běžeckém okruhu je výjimečný podklad tvořený směsí pilin a jemného písku, který je na běhání ideální a nebolí z něj klouby. Jsme rádi, že se podařilo propojit naše potřeby s možnostmi Ostravských městských lesů, které se o lokalitu starají, a městem Ostrava, které vybudování okruhu financovalo. V Porubském lese byla improvizovaná běžecká trať už dříve, povrch byl ale tvrdý a chyběly cvičební prvky. Nový okruh ještě ani nebyl oficiálně otevřen, a mí kamarádi už tam chodili trénovat, běhají tam studenti a zaměstnanci technické univerzity a mnoho dalších sportovních nadšenců, s rodiči se tam chodí protahovat i děti," řekl  předseda Ligy stovkařů Ostrava Jaromír Horák. 

Okruh byl vybudován v mladém lesním porostu, který bude doplněn na jaře novou výsadbou. Celková výměra nově založených záhonů bude 650 m2.  Vysazeno bude 3030 trvalek, 80 travin a 600 kapradin.  Už zjara se běžci mohou těšit na hluchavku, pitulník, prvosenku, sasanku, dymnivku, kokořík, biku i kapraď.

Zdroj: Magistrát města Ostravy