Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Vyšla kniha Paměť Poruby

Poslední změna: Pátek 08.02.2019 13:37

Městský obvod Poruba vydal knihu Paměť Poruby. Ve vzpomínkách pamětníků zachytila historii obce od 30. let minulého století. Autory publikace jsou Věra Šmajstrlová a Jiří Lexa.

Vyšla kniha Paměť Poruby

Kniha Paměť Poruby

Knížka má 191 stran a nabízí 120 fotografií a jiných dobových faksimilí. Je sestavena z pěti desítek textů. Ty jsou řazeny jak chronologicky, tak tematicky. První část vypravuje o obci Poruba až do doby, než se na konci 40. let minulého století začalo s novou výstavbou. „Páteří této části jsou texty s širokým tematickým záběrem od Vladimíra Strakoše a Lumíra Kozuba, oba navíc doplněné dispozičními mapkami,“ upřesňuje Věra Šmajstrlová. Emocionálně silně je zachycena dusná atmosféra po Mnichovu i okamžiky při osvobozování obce sovětskou armádou.

V druhé části publikace se zájemci dočtou, jak bylo budováno nové město. „Velkou dokumentární hodnotu mají články architektů Poruby Zdeňka Kupky a Evžena Kuby. Vzpomínky zapracované do této části postihují politické poměry té doby a jejich zvraty, výstavbu, změny v hospodářství, zemědělství, školství, sportu i kultuře, ale taky dění po revolučním roce 1989,“ přibližuje Jiří Lexa a dodává: „Doufáme ale, že čtenáře potěší nejen názorné zobrazení období na unikátních fotografiích, ale že ocení i detaily – to když například Mojmír Kolibáč vzpomíná, jak se v paprscích slunce v kostele rozblikala diamantová očička ptáčka - přívěsku na náramku komtesky Georginy Wilczkové (maminka dnešního lichtenštejnského panovníka, knížete Hanse Adama II., který dosud nosí mj. tituly vévody opavského a krnovského – pozn. red.).

Kniha je k dostání v Informačním centru Poruba na Hlavní třídě 583/105. Stojí 150 korun.

Televizní reportáž můžete vidět zde.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 480 111


Úřad městského obvodu Poruba
Klimkovická 55/28
708 56 Ostrava-Poruba


ID datové schránky: xpkbv55


Úřední hodiny »