Zeleň ve městě? Cenná věc, ale i častá oběť vandalů
Někdy se jedná o sprostý vandalismus, jindy je za tím třeba i snaha udělat něco dobrého. Výsledkem jsou ale poničené stromy a keře. V Porubě nejde o ojedinělé případy.
Pilou naříznutá bříza na ulici Miroslava Bajera. Foto: Martin Otipka
Městská zeleň je komodita, kterou je třeba chránit. Péče o ni je složitá a řídí se precizními metodickými postupy. Neodborná snaha o ořez může strom zahubit, a proto tuto činnost v Porubě vykonávají speciálně proškolení zaměstnanci nebo pracovníci specializované firmy.
„Vždy se najdou dvě skupiny lidí. Jedni chtějí stromy za každou cenu chránit, a to mnohdy i stromy, které jsou nemocné, odumírají či jsou provozně nebezpečné. Druzí by pak rádi káceli. Třeba kvůli parkovacím místům nebo proto, že jim strom stíní v bytě. Jakékoli kácení má ale jasně daná pravidla, která musíme dodržet. Jestliže mají lidé kvůli stromu v bytech šero, nebo se opírá o fasádu, můžeme provést odborný ořez, ale rozhodně nebudeme kácet,“ uvedl místostarosta Richard Hanáčik.
Zeleň ale není odolná vůči vandalismu a najdou se lidé, kteří stromy či keře ničí. Poruba eviduje celou řadu těchto případů. „Setkáváme se s tím, že lidé úmyslně stromy poškozují. Mnohdy si třeba ani neuvědomují, že devastací cizího majetku se dopouštějí protiprávního jednání. Často přitom jde o poměrně velké hodnoty. Například na ulici Miroslava Bajera někdo před časem pořezal kmeny dvou bříz, které stojí v těsném sousedství domu. A to takovým způsobem, že i přes naši snahu to stromy pravděpodobně nepřežijí. Tam je škoda 60 tisíc korun,“ poznamenal vedoucí odboru technických služeb a zeleně Pavel Janků. Cílem vandalů se v poslední době stala zeleň i na náměstí Družby, Havlíčkově náměstí či v Zámeckém parku. Poměrně často se stává i to, že někdo poničí čerstvě vysazené stromy, která se pak musí nahrazovat novými.
Někdy dochází i k situacím, kdy podnětem ke zničení dřeviny není vandalismus. „Před časem jsme v aplikaci Čistá Ostrava dostali žádost, abychom ořezali jalovec na ulici Slavíkova. Protože byla doba vegetačního klidu, vyslali jsme tam zaměstnance, kteří ořez provedli podle arboristických pokynů. Tedy tak, aby keři neuškodili. To ale někomu nestačilo, takže vzal pilu a keř ořezal tak, že zřejmě uhyne. Do aplikace přišel vzkaz, ať si odvezeme větve. Věřím, že dotyčný měl pocit, že zatraktivňuje veřejný prostor. Ale není možné, aby kdokoli, kdo má pocit, že něco není podle něj v pořádku, vzal pilu a ničil zeleň. Tady je škoda do deset tisíc korun a byli jsme nuceni případ předat policii,“ popsal konec jedné dřeviny místostarosta Richard Hanáčik.
V tomto případě bohužel nejde jen o zničený strom. „Keř prorůstal i vedlejším jasanem. Dotyčný ho ořezal tak, že ve stromě jsou zbytky keře. Ty časem začnou hnít a hniloba se asi přenese i na strom, který podle všeho budeme muset také za pár let pokácet. Proto bych chtěl požádat všechny lidi, ať podobné věci hlásí do Čisté Ostravy. My se všem podnětům věnujeme a řešíme je. Hlavně ať neberou úpravu zeleně do vlastních rukou,“ dodal místostarosta Richard Hanáčik.