Změny v MHD: od 1. dubna platí speciálně vytvořený režim jízdních řádů

30/3 2020

Od vyhlášení nouzového stavu a následné karantény na celém území České republiky klesl počet cestujících ve veřejné dopravě v Ostravě i Moravskoslezském kraji o 80 %. Město i kraj už zareagovali prvními omezeními v minulých dnech, další chystají od středy 1. dubna. Půjde zhruba o dvacet procent spojů.

Změny v MHD: od 1. dubna platí speciálně vytvořený režim jízdních řádů

Foto: Dopravní podnik Ostrava

Přijatá opatření znamenají zrušení provozu vybraných linek nebo omezení četnosti spojů na jiných linkách. I po zavedení změn však zůstává prioritou dodržet veřejnou dopravní dostupnost nejen ve městě, ale především ze vzdálenějších oblastí širšího okolí města, aby lidé mohli dojíždět do práce. Nepřímý vliv na rozhodnutí o omezení dopravy v ostravském regionu má také nařízení Vlády ČR přiznat ošetřovné rodičům dětí do 13 let, což může ve svém důsledku přinést úbytek provozního personálu a především řidičů.

„Kraj se také přizpůsobuje faktu, že v příměstské dopravě výrazně poklesl počet přepravených osob. Omezení v regionální dopravě se týká především zbytných spojů, tedy školních spojů a těch, které nerozvážejí lidi do práce,“ uvedl náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka s tím, že všechny podrobné informace o omezeních regionální dopravy naleznou cestující na webu www.kodis.cz.

V ostravské MHD zavádí Dopravní podnik Ostrava speciálně nově vytvořený režim pro pracovní dny a víkendy. Všechny aktuální informace o omezeních v dopravě naleznou cestující v mobilní aplikaci MojeDPO, na www.dpo.cz/nouzovadoprava a v obvyklých vyhledávačích. Zastávkové označníky budou opatřeny informací o nových jízdních řádech s uvedením QR kódu s odkazem na aktuální jízdní řád. Cestující budou o chystaných změnách informováni také akustickým hlášením ve vozidlech MHD.

„Upravený jízdní řád by se dal s nadsázkou pojmenovat jako „víkend +“. Nejedná se však o plošné zavedení víkendových jízdních řádů. Jízdní řád, který bude platit od 1. dubna, jsme se i přes všechna zavedená omezení snažili nastavit tak, abychom byli schopni obsloužit i nadále všechny, kteří se potřebují v rámci města přemístit. I když se sníženým komfortem, více přestupy nebo delším čekáním na spoj,“ charakterizoval provedené úpravy jízdních řádů Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava.

 

Více informací o aktuálních dopravních omezeních na www.dpo.cz/nouzovadoprava, www.kodis.cz a 
https://www.dpo.cz/koronavirus.html či https://www.dpo.cz/pro-cestujici/aktuality/udalosti/4399-koronavirus-zmeny.html

 

Zdroj: Dopravní podnik Ostrava