Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Senioři, pozor na podvodníky

Poslední změna: Středa 21.01.2015 15:13

Senioři se stále častěji stávají oběťmi nejrůznějších hyen v lidské podobě, které se je snaží připravit o celoživotní úspory. A velmi často jsou úspěšní.

Klasický scénář zkoušejí v posledních měsících podvodníci v Porubě. Zatím neznámá žena zavolá člověku, kterého si podle jména vytipuje jako seniora, představí se jako rodinný příslušník, nejčastěji vnučka, a pomocí smyšlené historky o autonehodě se od něj snaží vylákat peníze. Bohužel často bývá úspěšná a za poslední měsíc museli policisté řešit hned několik podobných případů. A mnohdy jde i o statisícové částky.

„Důrazně apelujeme na všechny seniory: nebuďte přehnaně důvěřiví. Nepodléhejte prosbám či nabídkám osob, které neznáte. Tím méně těm telefonickým. Vždy si vše důkladně ověřte, poraďte se a nezapomeňte, že pachatelé chtějí využít vaší důvěřivosti či neznalosti k tomu, aby se mohli zmocnit vašich mnohdy celoživotních úspor. Nikdy své peníze nesvěřujte lidem, které neznáte,“ vyzývá seniory mluvčí Policie České republiky Petr Svoboda.

Jeho apel ale nemíří jen na starší lidi. „Chtěli bychom vyzvat i potomky a rodinné příslušníky seniorů, aby jim sami připomněli, že okolní svět již není tak idylický, jako kdysi býval. Naopak. Je plný podvodníků, kteří jejich důvěřivost, dobrotu a bezelstnou touhu pomoci odporně zneužívají,“ dodal Petr Svoboda.

Informaci o jakémkoliv podezřelém telefonátu, při kterém bude domnělý rodinný příslušník žádat o finanční pomoc, by lidé měli obratem sdělit policistům na telefonním čísle 158.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 480 111


Úřad městského obvodu Poruba
Klimkovická 55/28
708 56 Ostrava-Poruba


ID datové schránky: xpkbv55


Úřední hodiny »