Základní škola pro sluchově postižené a Mateřská škola pro sluchově postižené

Vzdělávací instituce sídlí na Spartakovců 1153 a byla založena 1. září 1982 jako nejmladší z 20 základních škol pro sluchově postižené v tehdejší Československé republice. Od roku 1991 začala škola vzdělávat sluchově postižené děti a žáky bez rozdílu postižení (nedoslýchaví –neslyšící).

Mateřská škola

je součástí výchovně vzdělávacího procesu sluchově postižených dětí. Má v péči děti s denní docházkou a týdenním internátním pobytem. Zajišťuje budování prvních komunikačních dovedností, znakové a mluvené řeči, možnost předávat dětem informace, komunikovat se svými nejbližšími a tak se aktívně účastnit života v rodině.
Stejně důležitým úkolem mateřské školy je kvalitní příprava dětí na vstup do základní školy. Součástí práce mateřské školy je  i pomoc  při diagnostické činnosti a kvalifikované vedení rodičů sluchově postižených dětí. Děti jsou rozděleny do dvou tříd dle věku. Ranní směnu zajišťují v každé třídě dvě učitelky. Jedna pracuje s dětmi ve třídě dle běžného režimu, druhá provádí s dětmi individuální logopedická cvičení. O internátní děti pečují dvě vychovatelky odpoledne a dvě se střídají na noční směně.
Úkolem vychovatelek je zajistit a připravit dětem příjemné prostředí a program, který by co nejvíce suploval funkci rodiny. Připravují dětem zábavu, motivují je k plnění drobných úkolů a povinností a učí je překonávat nesnáze a překážky.

Do mateřské školy jsou přijímány děti od tří let ( i mladší ) se sluchovým postižením, ato na základě žádosti rodičů a doporučení pediatra nebo foniatra. Rodičům je umožněno navštěvovat kurz znakového jazyka nebo se učit znakový jazyk a daktyl současně s dětmi a umožnit jim tak komunikaci a vzájemné pochopení v rodině.

Základní škola

Pečuje o sluchově postižené děti a žáky ve věku od narození do 18 let. Ranou péči zajišťují specialisté na sluchové vady ve speciálně pedagogickém centru. Ti rovněž poskytují široký sortiment služeb rodinám sluchově postižených dětí i dětem integrovaným v běžných školách.

Při výchově a vzdělávání používají pedagogové metodu orální, znakový jazyk, totální komunikaci s ohledem na potřeby a stupeň sluchového postižení dítěte. Děti jsou vzdělávány podle programu základní školy nebo podle osnov pro sluchově postižené. Při výuce se používá jak znaková řeč tak i mluvený jazyk. Počet žáků ve třídě je od čtyř do deseti. Žáci používají osobní sluchadla a zesilovací kolektívní techniku.

Pravidelně pořádáme lyžařský výcvik, návštěvy divadla a kulturních akcí pro děti, výlety a školy v přírodě. Zúčastňujeme se sportovních her pro sluchově postiženou mládež. Žáci se mohou realizovat i v pohybově dramatické tvorbě.
Škola zajišťuje sluchově postiženým velkou škálu mimoškolních aktivit v zájmových kroužcích (keramickém, výtvarném, dramatickém atd.) a sportovních oddílech (kopaná, košíková, atletika, plavání, floorbal).

Pro tuto činnost získává podporu a finanční prostředky prostřednictvím neziskové organizace sdružení Děti, od městského obvodu Poruba i od města Ostravy, firem i soukromých sponzorů. Absolventi školy se léta úspěšně uplatňují na středních školách běžného typu i středních školách pro sluchově postižené.

www.deaf-ostrava.cz