Jazykové gymnázium Pavla Tigrida

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě bylo založeno 1. září 1991 jako jediné gymnázium v kraji se zaměřením na živé jazyky. Od roku 2004 sídlí na ul. G. Klimenta 493/3. Jeho zřizovatelem je Moravskoslezský kraj.

Gymnázium připravuje žáky ve čtyřletém i šestiletém vzdělávacím programu především k dalšímu vzdělávání na vysokých školách jak českých, tak i zahraničních. Zaměření je patrné již z jejího názvu – jazykové gymnázium. Vzdělávací program se zaměřuje především na výuku živých cizích jazyků. S jazykovým zaměřením gymnázia souvisí rovněž široké spektrum zahraničních aktivit, účast v mezinárodních projektech a soutěžích a především spolupráce se zahraničními školami a institucemi. Znalost jazyků by měla být základním prvkem všeobecného kulturního rozvoje osobnosti, motivací k dalšímu vzdělávání nejenom na filologických, ale i přírodovědných a technických univerzitách a fakultách.  

Žáci čtyřletého vzdělávání studují dva cizí jazyky již od prvního ročníku. Profilový jazyk – angličtinu, němčinu nebo francouzštinu si žáci volí v přihlášce ke vzdělávání. Žáci s profilovým jazykem anglickým si vybírají další cizí jazyk z nabídky němčina, francouzština, španělština nebo ruština. Žáci s profilovým jazykem německým nebo francouzským mají další cizí jazyk angličtinu.

Šestileté gymnázium je zaměřeno na francouzský jazyk. Profilovým jazykem je proto jazyk francouzský, dalším cizím jazykem angličtina. Některé předměty (zeměpisný a dějepisný seminář) nebo jejich části (dějepis a zeměpis) ve vyšších ročnících vyučovány ve francouzském jazyce.

Přestože je gymnázium zaměřeno na výuku cizích jazyků, věnuje rovněž velkou pozornost výuce předmětů společenskovědního a přírodovědného základu. Podpora je směřována zejména materiálnímu vybavení odborných učeben, vybavení ICT, tematicky zaměřeným exkurzím a dalšímu odbornému vzdělávání pedagogů. O úrovni výuky v těchto předmětech svědčí i úspěchy žáků v olympiádách a soutěžích i rostoucí procento našich absolventů přijatých na lékařské, právnické a přírodovědné fakulty a na vysoké školy ekonomického zaměření. Úspěšnost žáků při přijímacím řízení na vysoké školy různého zaměření se pohybuje kolem 95 % přijatých absolventů gymnázia.

http://jazgym.cz/