Poruba připravuje rekonstrukci Oblouku
Díky tomu, že se Porubě loni podařilo od společnosti Residomo odkoupit podíl v Oblouku, může začít rekonstrukce objektu.
Ilustrační foto: Tomáš Břeský
„Ke stávajícím vchodům, které už byly ve vlastnictví Poruby, přibylo šest, v nichž je 128 bytů a devět nebytových prostorů. Kromě bočního vchodu, který je ve vlastnictví bytového družstva, je tedy vlastnictví Oblouku sceleno*. V situaci, kdy bylo vlastnictví oddělené, byla jednání – například právě o rekonstrukci – složitá a nedařilo se dospět k dohodě. Teď pod křídly městského obvodu Poruba se může rekonstrukce v celém domě uskutečnit,“ uvedla místostarostka Petra Brodová.
Na rekonstrukci objektu naváže úprava předprostoru před Obloukem (chodníky, zpevněné plochy a travnaté prostranství) a také komunikace v zadní části objektu. V srpnu by měla být dokončena projektová dokumentace pro provedení stavby, která bude podkladem pro soutěž na zhotovitele stavebních prací. „V tuto chvíli předpokládáme, že bude rekonstrukce trvat zhruba deset měsíců,“ upřesnila místostarostka. Stavební povolení už radnice má a na podzim by chtěla vyhlásit soutěž na zhotovitele stavebních prací, které by mohly začít už příští rok na jaře.
Jak doplnil vedoucí odboru investičního ÚMOb Poruba Roman Gajdušek, celková rekonstrukce objektu se bude týkat vnější části budovy a společných prostor uvnitř. Půjde zejména o hydroizolaci podzemního podlaží včetně kompletní sanace zdiva, sanaci sklepních prostor, dále opravu fasády, novou střešní krytinu (bude se měnit plechová krytina za pálenou keramickou), sanaci a výměnu napadených prvků konstrukce krovu i zateplení posledního podlaží. Za nové bude vyměněna většina výkladců v nebytových prostorech. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na sto milionů korun bez DPH.
Po celou dobu rekonstrukce bude k dispozici náhradní parkování. „Naším cílem je vrátit Oblouku jeho punc, aby po mnoha letech, kdy se do jeho vzhledu neinvestovalo, byl znovu důstojnou bránou do Poruby, jak odpovídá i jeho statusu nemovité kulturní památky,“ uzavřela místostarostka Petra Brodová.
* Majetkové vztahy v Oblouku byly spletité, stavbu totiž tvoří tři domy. Dům s číslem popisným 511 (nejblíže k Dělnické ulici) patřil Residomo, číslo popisné 500 (dům s věžičkou u nábřeží SPB) je v majetku bytového družstva. Zbývajících deset vchodů má číslo popisné 501 a ideální majetkový podíl v nich mělo Residomo a Poruba. Smlouvou bylo ošetřeno, kdo se měl o který z vchodů starat.
Výstavba Oblouku byla zahájena v červnu roku 1952. Stavělo se i v letech 1953 a 1954 a podle dobových údajů byla stavba poměrně náročná. V prosinci roku 1954 se do komplexu nastěhovali první nájemníci. Zcela dokončen však byl až později. Architekt Evžen Šteflíček se při navrhování Oblouku inspiroval budovou hlavního štábu na Palácovém náměstí v dnešním Petrohradě – tedy kruhovým prostorem obestavěným velkolepým palácem s monumentální bránou v průčelí. Koňské spřežení, jež stavbě vévodí, však nahradil reliéf nazvaný Odchod do práce, Návrat z práce. Budova v Porubě patří mezi nejznámější počiny tohoto brněnského architekta. Od 16. dubna 2008 je Oblouk kulturní památkou. Je jedinou porubskou stavbou, která se dostala i na poštovní známky.