Žádosti o kotlíkové dotace lze podávat od 1. března
Žádosti o kotlíkovou dotaci na tepelná čerpadla a kotle na biomasu mohou zájemci podávat od 1. března v rámci doplňkového dotačního programu, který vyhlásil Moravskoslezský kraj. Novinkou je možnost elektronického podání žádostí. Majitelé nemovitostí na území Ostravy mohou získat navíc dotaci ve výši 10 procent celkových nákladů.
Na doplňkový dotační program je krajem vyčleněno 55 milionů korun. Státní dotace činí 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun, kraj přidá dalších 5 procent, a pokud se dům nachází v oblasti, která má dlouhodobý problém se znečištěným ovzduším, získá žadatel ještě 5 procent navíc. K tomu přidá město 10 procent, takže dotace pokryjí všechny náklady. Dotace se týká výměny starých neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za kotle výhradně na biomasu nebo tepelná čerpadla.
„V první výzvě kotlíkových dotací jsme výrazně pomohli ostravským žadatelům, aby si mohli vyměnit starý neekologický kotel za moderní pokud možno bez vlastních finančních prostředků. Této možnosti využilo 387 Ostravanů a my budeme v této finanční podpoře dále pokračovat. Na území města by mělo být v tuto chvíli zhruba 2500 starých kotlů, které svými zplodinami znečišťují ovzduší a znepříjemňují život jeho obyvatelům. Byla bych ráda, kdyby se do další výzvy přihlásilo ještě více než 400 ostravských žadatelů. Do září roku 2022 musí mít podle zákona moderní ekologický kotel stejně všechny domky, takže tohle je určitě příležitost, jak za výměnu kotle výrazně ušetřit,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Tento tzv. doplňkový dotační program se týká především lidí, kteří si podali žádost už loni, a kvůli vyčerpání peněz se na ně nedostalo.
Druhou výzvu kotlíkových dotací vyhlásí Ministerstvo životního prostředí s největší pravděpodobností letos v březnu. Samotné podávání žádostí o dotaci je Moravskoslezským krajem plánováno v období před letními prázdninami. Kraj na ni díky ministerstvu bude mít téměř 900 milionů korun. Podporovány budou kombinované kotle na uhlí a biomasu s automatickým přikládáním, kotle jen na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla.
K výzvě se opět připojí Ostrava, která poskytne majitelům nemovitostí na území města na výměnu kotle opět dotaci ve výši 10 procent způsobilých nákladů.
Na radnici bude opět otevřeno kontaktní místo pro poskytování informací. Ostravané také dostanou vzorovou žádost a nadepsanou obálku. Město jim tak chce co nejvíce zjednodušit a zpříjemnit podávání žádostí.
Informace ke kotlíkovým dotacím také na http://lokalni-topeniste.kr-moravskoslezsky.cz/