Zelená Porubě: zvítězily historické zastávky MHD a Čteme venku
Ve čtvrtém ročníku projektu Zelená Porubě vyhrály návrhy Historické zastávky MHD („malé“ nápady) a Čteme venku („velké“ nápady).
Vítězné nápady čtvrtého ročníku projektu Zelená Porubě se staly návrhy pojmenované Historické zastávky MHD a Čteme venku. Získaly celkem 301, resp. 318 hlasů – 351 (350) kladných a 50 (32) záporných (od celkového počtu kladných hlasů se odečítají hlasy záporné). Obsahem prvního návrhu je ozvláštnění zastávek historickými fotografiemi těchto míst, druhý má doplnit okolí knihovny na Opavské ulici relaxačními prvky a poeziomatem.
V první kategorii se jako druhý umístil návrh nazvaný Chodníkovaná – před základní školou Porubská 832 tak vznikne prostor s nástřiky herních prvků (piškvorky, Člověče, nezlob se!), stop zvířat nebo listů stromů (děti je budou moci poznávat). Získal 235 kladných a 49 záporných hlasů, což je dohromady 186 hlasů. Díky 159 hlasům (180 kladným a 21 záporným) bude napřesrok realizován návrh na rozšíření dětského hřiště mezi ulicemi Rabasovou, Spartakovců a U Sportoviště.
„První návrh má rozpočet 66 tisíc, druhý 89 tisíc a třetí 95 tisíc korun. Z vyčleněné částky 300 tisíc korun na tzv. malé nápady tak budou moci být realizovány všechny tři,“ uvedl koordinátor projektu Pavel Konečný. Vinou 138 záporných hlasů zůstaly „pod čarou“ návrhy na zřízení veřejného grilu i workoutového hřiště ve dvoře za Věžičkami.
Z „velkých“ nápadů si nejlépe vedl ten, který přihlásila Irena Šťastná – Čteme venku. Získal celkem 318 hlasů (350 kladných a 32 záporných). „To je milé,“ zareagovala autorka návrhu po oznámení výsledku hlasování. „Lidé dnes dávají čtení novou dimenzi – uvědomují si, že si nemusí číst jen doma nebo v jiném uzavřeném prostoru. A těším se i na poeziomat. Díky němu bych chtěla zpropagovat region. Mnoho míst zvěčnili zdejší básníci, a málo se o tom ví. Není tu jen Bezruč,“ doplnila Irena Štastná.
Kromě vítězného návrhu se z vyčleněné částky 1,7 milionu korun na „velké“ návrhy budou moci v roce 2020 zrealizovat ještě ty, které jejich autoři nazvali Zvlněná louka (vytvoření terénních vln na louce u Francouzské ulice u slunečních hodin; 259 hlasů, 375 pro a 116 proti) a Revitalizace dvora po 30 letech (úprava dvora mezi ulicemi G. Klimenta, Porubská a U Oblouku; 238 hlasů, 288 pro a 50 proti).
Do hlasování se zapojilo 1321 lidí. Elektronicky hlasovalo 1218 lidí a 103 hlasovacích lístků odevzdali lidé osobně v papírové podobě. Dva z nich byly neplatné.
Porubané starší 15 let od 11. do 21. listopadu vybírali z devíti návrhů. Ty byly navíc letos rozděleny do dvou kategorií podle výše rozpočtu – na ty, které se dají zrealizovat s náklady do sta tisíc korun, a akce s vyšším rozpočtem do 700 tisíc korun. V první kategorii bylo k dispozici 700 tisíc korun, ve druhé 1,7 milionu korun. Každý měl možnost udělit dva kladné hlasy nápadu, který se mu líbí, a jeden záporný tomu, o kterém si myslí, že by obvodu a jeho obyvatelům až tak užitečný nebyl.