Obvod zakoupil pro seniory dvacet nouzových tlačítek

23/10 2024

Senior linka je speciální zařízení, které dokáže zachránit život. V Porubě tato tísňová tlačítka přibývají. Díky tomu, že je radnice pro občany kupuje.

Obvod zakoupil pro seniory dvacet nouzových tlačítek

Strážníci chodí funkčnost nouzových tlačítek pravidelně kontrolovat. Foto: Martin Otipka

Nebývá to výjimečná událost. Senior doma upadne a nemůže se i s ohledem na svůj zdravotní stav postavit. V případě, že má ve svém bytě nainstalovanou senior linku, je schopný si pomoc přivolat. Přesně tato situace se v srpnu přihodila 90leté ženě, která bydlí na ulici Ludvíka Podéště. Tento příběh měl šťastný konec, ale raději ani nedomýšlet, kdyby si Porubanka pomoc zavolat nedokázala…

Seniorům obecně pak linka přináší pocit bezpečí. „Mám problém s nohami, špatně chodím a člověk nikdy neví, co se může stát. Navíc jsem doma sama a takto mám jistotu, že se dovolám pomoci, pokud bych ji potřebovala,“ řekla paní Františka, která zařízení využívá asi půl roku

V Porubě bychom napočítali 152 nouzových tlačítek pro seniory. Městský obvod jich pro obyvatele obvodu zakoupil 79, dalších 73 kusů pochází z majetku Městské policie Ostrava (MPO).

„Jednou z našich priorit je bezpečnost občanů. I proto jsme letos pro dříve narozené zakoupili dvacet nouzových tlačítek za 238 000 korun,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Senior linka je bezpečnostní zařízení, které se skládá z řídicí jednotky a dvou tlačítek. Jedno je umístěno v blízkosti vstupních dveří a druhé nosí osoba stále při sobě, ať už na ruce nebo na krku.

„Jsou určeny pro osaměle žijící seniory starší 65 let nebo osaměle žijící lidi se zdravotním handicapem. Zájemci o zařízení mohou podat žádost na sociálním odboru porubské radnice nebo na služebně městské policie,“ popsal cestu, která vede k bezpečnostnímu zařízení, místostarosta Zdeněk Rodek. Každý požadavek je posuzován individuálně. I když je žádost sepsána, ještě to neznamená, že bezpečnostní prvek musí být nainstalován. Senior linku instalovanou MPO nelze zakoupit individuálně.

Pokud osoby se zdravotním handicapem nemohou využít ani jednu z uvedených variant, je možné po telefonické domluvě na čísle 720 735 125 vyslat za žadatelem strážníka – okrskáře.

Ve chvíli, kdy je senior uznán jako vhodný kandidát pro senior linku, je zapsán do pořadníku čekatelů na toto zařízení. „Jakmile na něj přijde řada, kontaktují jej strážníci a během několika dnů seniorovi přístroj nainstalují, zároveň mu vysvětlí, jak funguje a všechny další detaily důležité k bezproblémovému užívání zařízení,“ doplnil Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava.

Letos vyjížděla městská policie do Poruby k aktivované Senior lince dvaaosmdesátkrát. Ve čtrnácti případech musela přivolat rychlou záchranou pomoc. Loni za stejné období byla situace podobná. Strážníci také vyjížděli dvaaosmdesátkrát, sanitku volali ve dvaadvaceti případech.