Jak ušetřit během topné sezony?

11/9 2024

V září začala topná sezona, potrvá do 31. května následujícího roku. Níže přinášíme několik rad.

Jak ušetřit během topné sezony?

Ilustrační foto: Pixabay

VĚTRÁNÍ A ÚNIK TEPLA
Větrejte intenzivně a krátce. Důležité je, zvláště pak v zimě, osvojit si správný způsob větrání. Naučte se efektivně větrat. Nevětrejte celý den otevřenou „ventilačkou“, ale vyvětrejte několikaminutovým otevřením celého okna. Vzduch se v místnosti vymění, ale stěny nestihnou prochladnout, a vyhnete se tak opětovnému a drahému zahřívání prochladlých stěn.

Doporučený postup větrání je následující:
Ráno okna cca na 10 minut otevřete a místnosti vyvětrejte. Velmi vysokého účinku dosáhnete větráním do průvanu, pokud jsou okna umístěna naproti sobě. Suchý venkovní vzduch může proudit dovnitř a vlhký se dostane ven. Potom všechna okna zavřete a prostory vytopte. Po 3 až 4 hodinách je vzduch opět nasycen a je čas pro nárazové větrání.

Nárazové větrání provádějte vždy po dobu 4 až 6 minut dle venkovní teploty. Tedy čím nižší je venkovní teplota, tím je kratší větrání. Studený venkovní vzduch obsahuje jen nepatrnou vlhkost a může, když se ohřívá, pojmout velké množství vlhkosti.

Pokud nemáte dobře izolované stěny, vyzkoušejte odrazové hliníkové fólie za radiátory. Tyto fólie utěsní prostor mezi zdmi a radiátory, hliníkový povrch odráží teplo zpět do místnosti.

Vnitřní teplotu nikdy nenechejte klesnout pod 15 °C.

Správné větrání zamezuje tvorbě plísní, pečuje o zdravé klima bytu, snižuje náklady na topení.

Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.). Snížením teploty v místnosti o 1 °C uspoříte přibližně 6 % spotřebované energie.

Teplotu v místnosti velkou měrou ovlivňuje také provoz elektrických spotřebičů.

Například při zvýšení teploty z 20 °C na 21 °C vzroste výkon ledničky o 6 %, což znamená, že si připlatíte také za elektřinu. Lednička nebo mrazák zvyšují svůj výkon, pokud jsou v bezprostřední blízkosti sporáku nebo topného tělesa.

Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu o 2 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C.

Před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organismus.

PŘEKÁŽKY V PŘÍSTUPU TEPLA
Dopřejte topení prostor. Záclony a závěsy na oknech jsou estetické, pokud ale zakrývají radiátory, brání v šíření tepla. Nejvhodnější je záclona sahající po parapetní desku. Při této délce záclony dochází k usměrňování proudění tepla do místnosti. Při dlouhodobější nepřítomnosti v bytě je vhodné zatahovat závěsy nebo žaluzie.

Topné těleso by mělo mít kolem sebe prostor a nemělo by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně topného tělesa a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch.

Radiátory pravidelně čistěte od prachu, nepřekrývejte závěsy, nábytkem a nepoužívejte je jako sušičku prádla. To vše snižuje jejich účinnost.

Zavírejte dveře do chladnějších místností bytu. Teplo uspoří také správně utěsněná okna a dveře. Velkou roli v boji proti úniku tepla hrají také závěsy, rolety a žaluzie, které omezí únik tepla, pokud je přes noc budete zatahovat.

TEPLÁ VODA
Teplota vody na výtoku u spotřebitele musí být celoročně v rozmezí mezi 45 až 60 °C, a to v době minimálně od 6.00 do 22.00 hodin. V době odběrové špičky může být teplota vody krátkodobě nižší. Při mytí nebo čištění zubů nenechávejte trvale téct teplou vodu.

Nádobí myjte ve dřezu za použití mycího prostředku a pak krátce opláchněte, neomývejte nádobí pod trvale tekoucí teplou vodou.

Místo koupání ve vaně se sprchujte! Jedna plná vana spotřebuje tolik vody jako 3 až 4 příjemné sprchy.

VLHKOST VZDUCHU
Udržujte doporučenou vlhkost vzduchu v interiéru v rozmezí 40 a 50 %. Příliš nízká nebo naopak příliš vysoká vlhkost vzduchu vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět na teplotu o 2 až 3 °C vyšší.

Příliš vysoká vlhkost nad 60 % je v kombinaci s chladnými povrchy častou příčinou kondenzátu vodních par a vzniku plísní. Vlhký vzduch může poškozovat izolace a stavební konstrukce. Nejlepší způsob, jak se vlhkosti zbavit, je krátké a intenzivní vyvětrání otevřeným oknem.

Vlhkost vzduchu zvýšíte např. sušením mokrého prádla a jiných věcí uvnitř bytu, umístěním a pravidelným zaléváním květin, použitím zvlhčovače.

Vlhkost vzduchu naopak snížíte: zavíráním dveří do koupelny při sprchování a následným otřením stěn a podlah, či krátkým a intenzivním odvětráním otevřením okna, používáním poklic na hrnce a pánve při vaření (ušetříte tím i energii), používáním kuchyňských odsavačů par, sušením prádla na balkoně nebo v sušárně. Nemáte-li takovou možnost, sušte prádlo u otevřeného okna.

KONDENZACE VODNÍCH PAR NA OKNECH
Ke kondenzaci vody na oknech obvykle dochází, pokud klesne vnitřní teplota skla pod 13 °C. Nejčastěji se okna zamlžují ve vlhkých místnostech s nedostatečným vytápěním a v místnostech s nadměrnou koncentrací par (kuchyně, koupelny, WC) nebo i v poměrně suchých místnostech při silných mrazech.

Tipy pro zabránění vzniku kondenzace par: udržovat stálou pokojovou teplotu – ideálně 21 °C, relativní vlhkost vzduchu 40 až 50 %.

Pravidelně větrat – výměnou vnitřního vlhkého vzduchu za sušší venkovní šetříte náklady, protože voda obsažená ve vzduchu na sebe váže mnoho tepla.

Nenechávat okna neustále pootevřená – způsobujete zbytečný únik tepla z místnosti.

DOPORUČENÉ POUŽÍVÁNÍ TERMOSTATICKÉ HLAVICE
Termostatická hlavice je opatřena číselnou stupnicí. Každému číslu odpovídá přibližná teplota, na kterou otopné těleso vytápí místnost. Jakmile dosáhne místnost přednastavené teploty, otopné těleso se automaticky vypne a šetří vaše finance.

Nastavení na příjemnou, uživatelem požadovanou vytápěcí teplotu, lze na hlavici zvolit mechanickou zarážkou (paměťovou značkou).

Při větrání by měla být hlavice nastavena na „protimrazovou“ ochranu označenou „*“. Jinak může chladný vzduch způsobit její otevření. Po ukončení větrání vraťte hlavici do normální polohy nastavením na paměťovou značku.

Při nastavení termostatické hlavice na označení „*“ se ventil otvírá (začíná topit) pokud teplota v místnosti klesne pod 8 °C. Tím chrání místnost a vytápěcí soustavu proti zamrznutí.

V noci lze energii na vytápění šetřit přivřením hlavice o jeden dílek stupnice. Ráno pak paměťová zarážka pomůže opět najít původní běžné nastavení.

Mimo topnou sezónu se doporučuje nastavit všechny termostatické hlavice na nejvyšší možný stupeň. V této poloze je vřeteno ventilu vysunuto z tělesa ventilu a je tak zabráněno jeho „zatuhnutí”.

ODVZDUŠNĚNÍ
Odvzdušnění topení je nutnost. Může se stát, že i po začátku topné sezóny zůstanou vaše radiátory studené. S největší pravděpodobností jsou příčinou tohoto jevu zbytky vzduchu v otopném tělese, které brání průtoku horké vody a tedy i zahřátí radiátoru.

Zavzdušněné topné těleso se projevuje neprohříváním koncové části topného tělesa po celé jeho výšce. Vzduch z radiátoru je možné odstranit přes odvzdušňovací ventilky, jestliže jsou součástí otopného tělesa. Ideálně by měla být před začátkem topné sezóny odvzdušněna všechna topná tělesa v domě, nikoli jen u bytů v horních patrech.

Pokud jsou odvzdušňovací ventily osazeny pouze v nejvyšších patrech domu, případné zavzdušnění v nižších patrech se odstraní automaticky. Vzduch unikne přes otevřený termostatický ventil do stupačky a do radiátoru v posledním patře, kde vzduch majitel bytu vypustí přes odvzdušňovací ventil. Z tohoto důvodu je radiátor mírně nakloněn. Aby k odvzdušnění mohlo dojít, je třeba ponechat termostatický ventil v poloze maximálně otevřeno, a to nejlépe v nočních hodinách, kdy je mimo provoz cirkulační čerpadlo systému vytápění.

Doporučený postup odvzdušnění:
Otevřete termostatické ventily naplno – na nejvyšší číslo stupnice, odvzdušnění provádějte nejlépe v noci po 22. hodině (oběhová čerpadla jsou vypnuta), odvzdušňování radiátoru provádějte opakovaně několik dní po sobě a postupujete od spodních pater směrem k horním. Odvzdušnění je nutné provádět od nejníže položeného radiátoru.

 V případě, že se provádí odvzdušnění radiátoru během rána, odpoledne či večera, doporučuje se před odvzdušněním přerušit oběh topné vody uzavřením termostatického ventilu. Po odvzdušnění se opět termostatický ventil otevře a po chvíli se vše znovu zopakuje, dokud z odvzdušňovacích ventilků uniká vzduch.