Odchyt. Humánní cesta ke snížení populace holubů

12/9 2024

Holubi neodmyslitelně patří ke koloritu měst. Když se ale přemnoží, působí řadu problémů. Proto Poruba už několik let volí metodu odchytu, který má jasně daná pravidla.

Odchyt. Humánní cesta ke snížení populace holubů

Poruba reguluje počty holubů pravidelným odchytem a odběrem vajec. Ilustrační foto: Adobe Stock

Někdo je krmí a nedá na ně dopustit, jiný se zase rozčiluje, že mu soustavně znečišťují balkon či parapet. Řeč je o holubech, kteří s námi od nepaměti žijí ve městech. A celou tu dobu vyvolávají řadu kontroverzí. Jak se k holubům staví Poruba?

„Stejně jako v jiných městech i u nás holubi působí řadu škod. Problematický je především jejich trus, který dokáže rozleptat i kamenné sochy či lak auta. S holuby se potýkáme ve všech lokalitách, nejvíce jich ale bývá tam, kde mají ideální podmínky pro život. To znamená nejrůznější půdy, kde se mohou ukrýt, výčnělky na fasádě, kam se mohou posadit, a pak především místa, kde mají dostatek potravy,“ uvedl místostarosta Jan Dekický.

Proto obvod už několik let provádí odchyt těchto ptáků. Ze všech možných způsobů si vybral ten, který je vůči holubům nejhumánnější. „Rozhodně je netrávíme plynem, jak je nám občas podsouváno, nikde ani nenecháváme otrávené krmivo, protože to by mohli sníst i jiní ptáci. Zvolili jsme manuální odchyt a sběr vajec. Je to sice poměrně pracné, ale vyplácí se to,“ řekl místostarosta Jan Dekický.

A jak to vypadá v praxi? Odchyt pro Porubu zajišťuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody z Havířova. A dělá to několika způsoby. „Samotný odchyt holubů provádíme od listopadu do března. V březnu už totiž holubi mají mladé, a když odchytneme rodiče a nedohledáme mláďata, ta pak i týden umírají hlady. Touto cestou rozhodně jít nechceme. Celoročně pak odebíráme z hnízd vajíčka a mladé holuby,“ popsal metody Ľubomír Kminiak z Českého svazu ochránců přírody.

Každý rok odchytnou stovky holubů a odeberou i stovky vajec. „Rekord, který už těžko překonáme, máme z půdy u fakultní nemocnice. Za jeden večer jsme tam chytili 164 holubů,“ sdělil Ľubomír Kminiak.

Chycení ptáci se neusmrcují. Odváží se do voliér. Mladé holuby si berou lidé v horských oblastech a vypouštějí je do přírody. „Slouží jako potrava pro dravce a ti, když mají dost potravy, v tomto případě holubů, neútočí na drůbež. Další dáváme přímo sokolníkům. Většinu ale necháváme na zimu, kdy jimi dokrmujeme sovy a káňata. Je třeba si uvědomit, že sova uloví denně až tři myši. Vzhledem k tomu, kolik škod dokáží hlodavci napáchat, je to významný prostředek v boji proti nim. Přes zimu mají dravci málo potravy a nemuseli by přežít, proto je dokrmujeme,“ vysvětlil Ľubomír Kminiak.

Nejlepší způsob, jak bojovat proti holubům, je ale nekrmit je. „Pokud mají dost potravy, rychle se množí. Když ji musejí hledat, mívají méně potomků, případně odletí za jídlem jinam. Proto bych chtěl Porubany vyzvat, aby holuby opravdu nekrmili. Jestliže se nebudeme chovat zodpovědně, přemnoží se a nadělají spoustu škod na veřejném i soukromém majetku,“ dodal místostarosta Jan Dekický.

Jak na holuby?
Na trhu působí řada firem nabízejících nejrůznější metody, jak se bránit proti holubům. Některé jsou levnější, jiné extrémně drahé. Vždy je možná na místě nejdříve se poradit s odborníky. I velmi často používané hroty nemusejí fungovat, ačkoli jsou poměrně drahé. Někdy je dokonce holubi používají jako základ pro svá hnízda.