Radnice

Ohlášení změny místa trvalého pobytu

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Ohlášení změny místa trvalého pobytu

  2. Základní informace k životní situaci

    Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v základním registru obyvatel ve formě referenční vazby na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu na území České republiky, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. V případech stanovených zákonem o evidenci obyvatel může být místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny nebo sídlo zvláštní matriky.

     

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
    • občan České republiky starší 15 let, u kterého dochází k změně místa trvalého pobytu
    • za občana mladšího 15 let jeho zákonný zástupce, poručník, opatrovník, pěstoun nebo osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do osobní péče
    • za občana, který má jmenovaného opatrovníka a není způsobilý k ohlášení změny místa trvalého pobytu, jedná opatrovník
    • za občana staršího 15 let může změnu místa trvalého pobytu ohlásit jím pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele
    • za občana staršího 18 let, kterému brání duševní porucha samostatně právně jednat, může změnu trvalého pobytu ohlásit člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem

     

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Občan hlásí změnu místa trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu. Občan je povinen vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu.

    Přihlašovací lístek obsahuje údaje o jménu, popřípadě jménech, příjmení a rodném čísle, předchozí a nové adrese místa trvalého pobytu občana, dále údaje o vlastníku objektu, kterým se rozumí jméno, příjmení a adresa trvalého pobytu u fyzické osoby a sídlo u právnické osoby. Mimo povinnost vyplnit přihlašovací lístek má občan také povinnost předložit zákonem stanovené doklady.

    Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen:

    • vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu,
    • prokázat totožnost občanským průkazem nebo, nemá-li platný občanský průkaz, jiným obdobným dokladem, který je veřejnou listinou,

    • předložit doklad o vlastnictví domu nebo bytu nebo doklad o oprávnění užívat byt, obytnou místnost, např. nájemní smlouva, dohoda o ubytování, podnájemní smlouva společně se souhlasem vlastníka bytu s podnájmem (většinou se jedná o souhlas bytového družstva), anebo pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu a zároveň s jeho dokladem od bytu; takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.

    Za oprávněnou osobu se považuje osoba, která je oprávněna užívat dům, byt, obytnou místnost anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

    Vlastník objektu nebo jeho vymezené části nebo oprávněná osoba podle § 10 odst. 6 písm. c) nedokládá ohlašovně při ohlášení změny místa trvalého pobytu, své vlastnické právo, pokud si existenci tohoto práva může ohlašovna ověřit bezúplatně veřejným dálkovým přístupem v katastru nemovitostí.

    Pokud občan při změně trvalého pobytu prokazuje svou totožnost občanským průkazem, oddělí ohlašovna vyznačenou část občanského průkazu a současně občanovi vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu. Zjistí-li ohlašovna nedostatky v předkládaných dokladech, nebo rozpory uváděných údajů s údaji v informačním systému evidence obyvatel, vyzve občana k jejich odstranění. Pokud občan nedostatky ve stanovené lhůtě neodstraní, rozhodne ohlašovna o tom, že změna trvalého pobytu nebude zaevidována.

    Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k uvedenému objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Předložením vyplněného a podepsaného přihlašovacího lístku a potřebných dokladů.

  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Občan hlásí změnu místa trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu. Při ohlášení změny místa trvalého pobytu dochází automaticky k odhlášení dosavadní adresy trvalého pobytu.

    Ve správním obvodu statutárního města Ostrava:

    • na ohlašovně úřadů městských obvodů:

    Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Ostrava-Jih, Poruba, Nová Bělá, Vítkovice, Stará Bělá, Pustkovec, Mariánské Hory a Hulváky, Petřkovice, Lhotka, Hošťálkovice, Nová Ves, Proskovice, Michálkovice, Radvanice a Bartovice, Krásné Pole, Martinov, Polanka nad Odrou, Hrabová, Svinov, Třebovice, Plesná,

    • na ohlašovně obecních úřadů:

    Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Klimkovice, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vřesina, Zbyslavice a Vratimov.

  7. Jaké doklady je nutné mít s sebou
    • Platný občanský průkaz nebo, nemá-li občan platný občanský průkaz, jiný obdobný doklad, který je veřejnou listinou (např. cestovní pas)
    • doklad o vlastnictví domu nebo bytu nebo doklad o oprávnění užívat byt, obytnou místnost, např. nájemní smlouva, dohoda o ubytování, podnájemní smlouva společně se souhlasem vlastníka bytu s podnájmem (většinou se jedná o souhlas bytového družstva) anebo, pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu a zároveň s jeho dokladem od bytu; takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.

    Vlastník objektu nebo jeho vymezené části nebo oprávněná osoba podle § 10 odst. 6 písm. c) ohlašovně při ohlášení změny místa trvalého pobytu nedokládá své vlastnické právo nebo jiné užívací právo, pokud si existenci tohoto práva může ohlašovna ověřit bezúplatně veřejným dálkovým přístupem v katastru nemovitostí.

     

  8. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Formulář „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu “ lze získat u kterékoliv ohlašovny. K ohlášení změny místa trvalého pobytu je nutné použít pouze originální tiskopis.

     

  9. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit

    Ohlášení změny místa trvalého pobytu 50,- Kč.

    Od poplatku jsou osvobozeny osoby mladší 15 let.

    Poplatek je splatný před provedením úkonu.

  10. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

    Lhůty pro vyřízení nejsou stanoveny, obvykle je ohlášení změny místa trvalého pobytu provedeno bezodkladně.

  11. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

  12. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
  13. Elektronická služba, kterou lze využít

    Tuto situaci není možné řešit elektronickou poštou.

  14. Popis byl naposledy aktualizován

    29.01.2024

  15. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno