Ukončení trvalého pobytu na území České republiky
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
-
Označení - pojmenování - životní situace
Ukončení trvalého pobytu na území České republiky
-
Základní informace k životní situaci
Občan, který se rozhodne ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu nebo zastupitelskému úřadu.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
- občan České republiky starší 15 let
- pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřenými podpisy,
- za občana mladšího 15 let jeho zákonný zástupce, poručník, opatrovník, pěstoun nebo osoba, které byl svěřen do osobní péče
- opatrovník za občana, který má jmenovaného opatrovníka a není způsobilý ohlásit ukončení místa trvalého pobytu
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Občan, který se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu nebo zastupitelskému úřadu. Sdělení v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana; to neplatí v případě, kdy občan podepíše sdělení před zaměstnancem ohlašovny nebo zastupitelského úřadu. Pokud má sdělení formu datové zprávy, občan ho po vyplnění podepíše způsobem, se kterým zvláštní právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu. Za občana může sdělit ukončení pobytu na území České republiky rovněž jím pověřený zmocněnec na základě zvláštní plné moci s úředně ověřenými podpisy. Dnem ukončení trvalého pobytu na území České republiky se rozumí den, kdy občan předal sdělení o této skutečnosti příslušné ohlašovně, popřípadě pozdější den, který je uveden v tomto sdělení jako den ukončení trvalého pobytu na území České republiky a zároveň zaplatil správní poplatek.
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Písemně sdělit tuto skutečnost ohlašovně podle místa trvalého pobytu nebo zastupitelskému úřadu.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Občan písemně sdělí ohlašovně v místě svého trvalého pobytu nebo zastupitelskému úřadu, že ukončuje trvalý pobyt na území ČR.
Ve správním obvodu statutárního města Ostrava:
- na ohlašovně úřadů městských obvodů:
Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Ostrava-Jih, Poruba, Nová Bělá, Vítkovice, Stará Bělá, Pustkovec, Mariánské Hory a Hulváky, Petřkovice, Lhotka, Hošťálkovice, Nová Ves, Proskovice, Michálkovice, Radvanice a Bartovice, Krásné Pole, Martinov, Polanka nad Odrou, Hrabová, Svinov, Třebovice, Plesná,
- na ohlašovně obecních úřadů:
Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Klimkovice, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vřesina, Zbyslavice a Vratimov.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešitU Úřadu městského obvodu Poruba, odboru vnitřních věcí, oddělení matričního v 1. poschodí budovy "A", kancelář č. 209, č. 210 a č. 224 v těchto úředních hodinách:
pondělí a středa: 8.00–12.00 13.00–17.00
úterý a čtvrtek: 8.00-12.00 (pouze pro objednané klienty)
On-line objednání zde
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Platný občanský průkaz nebo cestovní doklad.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář není stanoven.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Správní poplatek za ukončení trvalého pobytu ve výši 100,- Kč, v zahraničí u zastupitelského úřadu České republiky 300,-- Kč.
Stanovený poplatek je splatný před provedením úkonu.
Správní poplatek lze uhradit v hotovosti v kanceláři ohlašovny č. 209, č. 210 a č. 224 v 1. poschodí budovy "A" Úřadu městského obvodu Poruba nebo bezhotovostně na pokladně Úřadu městského obvodu Poruba.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Dnem ukončení trvalého pobytu na území České republiky se rozumí den, kdy občan předal sdělení o této skutečnosti příslušné ohlašovně, popřípadě pozdější den, který je uveden v tomto sdělení jako den ukončení trvalého pobytu na území České republiky a zároveň byl zaplacen správní poplatek.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Dnem ukončení trvalého pobytu končí platnost občanského průkazu (§ 34 odst. 1 písm. d) zákona č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech).
Občan, který ukončil trvalý pobyt nemá povinnost mít občanský průkaz. Na žádost však lze občanovi vydat nový občanský průkaz bez trvalého pobytu.
-
Elektronická služba, kterou lze využít
Sdělení o ukončení trvalého pobytu může být zasláno ohlašovně dle místa trvalého pobytu také formou datové zprávy, která musí být občanem podepsána uznávaným elektronickým podpisem nebo dodána prostřednictvím datové schránky fyzické osoby.
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů.
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
V případě, že ohlašovna po splnění zákonných podmínek ukončí občanovi trvalý pobyt, nevydává rozhodnutí ve správním řízení. Pokud nejsou splněny zákonem stanovené podmínky, včetně uhrazení správního poplatku, ohlašovna vyzve občana k odstranění nedostatků nebo úhradě správního poplatku. Pokud občan ve stanovené lhůtě nedostatky neodstraní nebo nebude uhrazen správní poplatek, ohlašovna rozhodne o tom, že ukončení trvalého pobytu nebude zaevidováno. Proti rozhodnutí může občan podat odvolání u správního orgánu, který napadené rozhodnutí vydal.
-
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Popis byl naposledy aktualizován
29.01.2024
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno